İsrail Elçilikleri Bombaların Hedefi Oldu

Hindistan ve Gürcistan’daki İsrail Büyükelçiliği bombalandı (Daniel Berehulak / Getty Images)

Hindistan’da İsrail elçiliğinin bombalanması sonucu bir kadın yaralanırken, pazartesi günü de Gürcistan’daki İsrail Büyükelçiliği bombalandı. İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, konu ile ilgili olarak İran ve müttefiki Hizbullah’ı suçladı.

Netanyahu, yaptığı açıklamada, “bu saldırının arkasında dünya terörizminin merkezi olan İran vardır” dedi. Ayrıca Tayland ve Azerbeycan’ı da kapsayan, merkezi Tahran ve Lübnan olan Hizbullah’ın yaptıkları terör eylemleri ile Yahudileri hedef aldığını belirtti.

Netanyahu, “yerel yetkililerle koordinasyon içinde çalıştığımızdan saldırıları daha fazla zarar görmeden engelleyebildik. İsrail güvenlik hizmetleri ve hükümetin yerel güvenlik güçleri ile bu tür terör eylemlerine karşı birlikte hareket edeceğiz” diye ekledi.

İran’dan kaynaklanan uluslararası terörizme karşı güçlü, sistematik, sabırlı ve aksiyon almaya devam edeceğiz” dedi.

Bombalama eylemleri, ABD, İngiltere, Kanada ve diğer batılı güçler tarafından terör örgüt lideri olarak görülen İmad Mugniye’nin ölümünün dördüncü yılına denk gelen günden bir gün sonra gerçekleşti. Hizbullah, Mugniye’nin ölümünden İsrail’i sorumlu tutuyor.

İsrail, tüm büyükelçiliklerine Mugniye’nin ölüm yıldönümünde saldırı olabileceğine dair uyarıda bulunmuştu. İsrail ve ABD’ye karşı çok sayıda saldırı yapan Mugniye, 2008 yılında Şam’da bombalı bir araçta öldürülmüştü.

Haartez’e göre, Yeni Delhi’deki elçilikte saldırı sonucu diplomatın eşi yarandı ve bir araç imha edildi.

Orijinal İngilizce Metin

İlgili Haberler:

AK Parti’li Babuşcu: Yargıtay Hizbullah Davasını Kasten Öteledi

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.