İsrail Gazze’de Saldırılara Yeniden Başladı

Ateşkesin ardından 27 Temmuz’da Gazze'de İsrail saldırıları Sderot yakınlarında tekrar başladı. (Andrew Burton/Getty Images)
Ateşkesin ardından 27 Temmuz’da Gazze’de İsrail saldırıları Sderot yakınlarında tekrar başladı. (Andrew Burton/Getty Images)

Hamas, İsrail’in ateşkesi uzatma teklifinin ardından, uluslararası çabalara rağmen roket saldırına tekrar başladı. Çıkan haberlerde İsrail’in Gazze’de ateşkesi tek taraflı 24 saat daha uzatma kararı aldığı iddia edilmişti.

Ancak Hamas (Filistin İslami Direniş Hareketi) bu yönde bir anlaşma yapılmadığını ve “İsrail askerlerinin Gazze’den çekilmesini ve direnişçilerin taleplerini içermeyen” hiçbir ateşkesi kabul etmediklerini açıkladı.

Bunun üzerine IDF (Resmi Israil Ordu sözcüsü) twitter hesabından yaptığı açıklamada Hamas’ın ateşkese rağmen aralıksız devam eden roket saldırıları yüzünden Gazze’de hava, deniz ve kara operasyonlarına yeniden başlayacaklarını duyurdu.

Söz konusu açıklamanın ardından İsrail ordusu, bölgeye saldırılara başladı.

İsrail’in ablukası altındaki Gazze’ye, İsrail 7 Temmuz’dan beri havadan ve karadan saldırı düzenliyor. Saldırılarda şimdiye kadar, 1047 Filistinli’nin hayatını kaybettiği, 6 bin civarında kişinin yaralandığı bildirildi. İnsan hakları örgütlerinin açıklamasına göre, saldırılar sonucu bölgede yüzlerce ev yıkıldı ve onbinlerce insan evsiz kaldı ve kaçmaya zorlandı.

İsrail ordusu, Gazze’ye yönelik saldırılarının başladığı tarihten bu yana 43 askerinin öldüğünü bildirdi.

İsrail’de savaş karşıtı binlerce insan ilk kez protesto için sokaklara döküldü. Tel Aviv’de toplanan 5 bin kadar savaş karşıtı gösterici, hem İsrail ordusunun hem de Hamas’ın savaşı durdurmasını ve barışçıl bir çözüm aranmasını talep etti.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.