İsrail Mescid-i Aksa’ya Girdi

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun ofisinden yapılan açıklamada, Kudüs’teki Mescid-i Aksa’nın bulunduğu Harem-üş-Şerif bölgesinde İsrail’in uyguladığı mevcut politikaların aynen devam edeceği bildirildi.
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun ofisinden yapılan açıklamada, Kudüs’teki Harem-üş-Şerif bölgesinde İsrail’in uyguladığı mevcut politikaların devam edeceği bildirildi. (Fotoğraf: İHA)

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun ofisinden yapılan açıklamada, Kudüs’teki Mescid-i Aksa’nın bulunduğu Harem-üş-Şerif bölgesinde İsrail’in uyguladığı mevcut politikaların aynen devam edeceği bildirildi.

İsrail Başbakanlık sözcüsü Mark Regev konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Geçtiğimiz akşam yapılan istişareler sonucunda Başbakan Netanyahu, Harem-üş-Şerif’te uygulanan mevcut politikanın değiştirilmeyeceğini ifade etti” dedi.

Kudüs’te geçtiğimiz günlerde Mescid-i Aksa’nın ibadete kapanması sonrası bölgede çatışmalar yaşanmış, İsrail daha sonra Mescid-i Aksa’yı tekrar ibadete açtığını duyurmuştu.

Bölgede dün yaşanan olaylar sonrasında İsrail güvenlik güçleri Mescid-i Aksa’ya girerek Filistinlilere gaz ve ses bombası attı. Olay sonrası Filistinliler uzun süre İsrail güvenlik güçleriyle çatıştı.

İsrailli yetkililer olay sonrası yaptığı açıklamada Mescid-i Aksa’nın ziyarete açılmasından dakikalar önce Filistinlilerin İsrail polisine taş attığını iddia etti. İsrail’in bölgede bulunan polis sözcüsü Micky Rosenfeld açıklamasında, “Polis bölgeye girerek isyancıları geri püskürttü. İsyancılar geri çekildi fakat polis içeriye girmedi” dedi.

İsrail polisi, Mescid-i Aksa’da patlak veren çatışmalardan birkaç saat sonra Kudüs’ün doğusunda aracını İsrailli yayaların üzerine sürdüğü iddia edilen bir Filistinliyi öldürdü.

Polis yetkilileri olayın ardından yaptığı açıklamada, bir kişinin aracını tramvaydan çıkan yüzlerce insanın arasına sürdüğünü ve daha sonra aracından inerek insanlara saldırdığını ifade etti. Saldırganın İbrahim el-Akari isimli bir Filistinli olduğunu kaydeden İsrail güvenlik güçleri, daha sonra saldırganın vurularak öldürüldüğünü kaydetti.

Filistinli el-Akari’nin saldırısı sonrası en az 10 kişinin yaralandığını açıklayan İsrailli yetkililer, polisin terör saldırısı şüphesiyle bölgeyi trafiğe kapattığını belirtti. Bölgede iki hafta önce de bir Filistinli, bebeği ile birlikte yol kenarından geçmekte olan bir kadını aracıyla ezerek öldürmüştü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkmenistan ziyaretine hareketinden önce Esenboğa Havalimanı’nda önemli açıklamalarda bulundu. İsrail’in Mescid-i Aksa’ya müdahalesine değinen Erdoğan, “Mescid-i Aksa bizim için iki kıbleden birisidir. Sadece Arapları değil, tüm Müslümanları ilgilendiren bir şey. Bu barbarca girişim, alçakça girişim affedilir olamaz, bizim sessiz kalmamız mümkün değil” dedi.

Kaynak: İHA

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.