İsrail Mülteciler İçin Toplama Kampını Onayladı

Resim: Getty Images/DAVID BUIMOVITCH

KAHİRE– İsrail kabinesi, Mısır üzerinden izinsiz olarak topraklarına giren ve büyük çoğunluğu Afrikalı olan mülteciler için bir toplama kampı kurulmasını onayladı.

İsrail makamlarına göre, her ay ortalama bin kişi Mısır’a ait Sina Yarımadası’ndan sınır tellerini keserek İsrail’e giriş yapıyor. Bugün konuyu görüşmek için toplanan İsrail kabinesi, daha önce ülkede sert tartışmaların yaşanmasına sebep olan büyük bir mülteci toplama kampının kurulmasını karara bağladı.

İsrail sağcı hükümeti ülkeye yasak yollardan giren mültecilerin hem ülkedeki ekonomik dengeleri sarstığını, hem de İsrail’in Yahudi kimliğine büyük bir zarar verdiğini öne sürüyor.

Ülkede halen 30 binden fazla mültecinin bulunduğu tahmin ediliyor.

Oylama öncesi kabine üyelerine bir konuşma yapan Başbakan Binyamin Netanyahu, planlanan mülteci toplama kampının kaçakları önlemek için düşünülen projenin bir parçası olduğunu belirtti.

İsrail geçtiğimiz hafta da 260 km’lik Mısır sınırına duvar örmek için hafriyata başlamıştı. İsrail hükümeti ayrıca mültecileri çalıştıran işyerlerine çok büyük para cezaları verilmesi için çalışma yaptıklarını da duyurmuştu.

6 ay içinde bitirilmesi planlanan kampta barındırılacak olan mültecilerin derhal geri gönderilmeyecekleri, onları kabul edecek üçüncü ülke arayışına girileceği de öne sürülüyor. Bu konuda daha önce bir çalışma başlatan İsrail hükümeti, mültecileri kabul edecek ülkelere, her mülteci için bir para ödemeyi de taahhüt etmişti.

İsrail’de mültecilerin yanısıra 120 binden fazla da illegal çalışan yabancı işçi bulunduğu belirtiliyor.

Bu işçiler arasında Türklerin de bulunduğu ifade ediliyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.