İsrail’deki Orman Yangını Tamamen Söndürüldü

HAYFA– İsrail polisi, Hayfa yakınlarında Carmel ormanlarında çıkan ve 42 kişinin ölümüne yol açan yangının söndürüldüğünü duyurdu. Perşembe günü başlayan yangına müdahalede İsrail yetersiz kalınca aralarında Türkiye’nin de olduğu birçok ülke yangın söndürme uçağı göndererek yardım elini uzatmıştı. Daha önce 41 kişinin öldüğü açıklanan yangında bugün de Hayfa Emniyet Müdürü’nün aldığı yaralardan dolayı hayatını kaybettiği bildirildi.

İsrail polis sözcüsü Mickey Rosenfeld, yangının dün gece itibariyle tamamen söndürüldüğünü açıkladı. Yangının dün gece bölgeye yağmur yağmasıyla da tamamen söndürüldüğü belirtildi.

Yangının söndürülmesinde Türkiye’nin de aralarında olduğu birçok ülkenin gönderdiği yangın söndürme uçaklarının etkili olduğu açıklandı. İsrail ayrıca Amerikalı bir şirketten 20 bin gallon (75 bin metreküp) su taşıma kapasitesine sahip dev bir Boeing 747 uçağı kiralamıştı. US Evergreen adındaki dünyanın en büyük yangın söndürme uçağının, yangının söndürülmesinde büyük katkısı olduğu belirtildi.

Yangının alevler Hayfa kentine ulaşmadan söndürüldüğünü aktaran yetkililer, ancak tahliye edilen bölgelere geri dönülmesi için buraların önce kontrol edileceğini kaydettiler.

Yangının sebep olduğu maddi zararın 550 milyon dolar civarında olduğu tahmin ediliyor.

Öte yandan yangına bilerek veya ihmalkarlıkla sebep olduğu düşünülen 8 kişinin de gözaltına alındığı belirtildi.

Kazada daha önce 41 kişinin öldüğü belirtilmişti. Ölenlerin tamamı, alevlerin ortasında kalan bir otobüste yaşanmıştı. Boşaltılan hapishanede çalışan görevlileri taşıyan otobüste yer alan Hayfa Emniyet Amiri Ahuva Tomer’in, yaralı olarak kurtarılmasına rağmen bugün hayatını kaybettiği belirtildi.

Yangında hayatını kaybedenlerin sembolü haline gelen 52 yaşındaki kadın polis, hayatını kaybettiği kazayı geçirdiği görevine çıkmadan hemen önce de televizyonlara yangınla ilgili röportajlar vermişti.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.