İstanbul 3. Köprü İhalesini İçtaş – Astaldi Kazandı

Boğaziçi Köprüsü- Vikipedi
İçtaş-Astaldi 3. Köprü İhalesini kazandı

İstanbul 3. Köprü İhalesini İçtaş – Astaldi Kazandı

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım bugün 3. Köprü ihalesi için verilen teklifleri basına açıkladı. Yap- İşlet-Devret Modeli ile işletilecek ihalede, en kısa süre ile teklif veren firma (İçtaş-Astaldi) ihaleyi kazandı.

İhalede yarışan firmalar:

Salini-Gülermak Ortak Girişim Grubu (elendi)

İçtaş-Astaldi Ortak Girşim Grubu

Cengiz-Kolin-Limak-Makyol-Kalyon İnşaat Ortak Girişim Grubu

Açılan tekliflerde belirtilen süreler:

İçtaş-Astaldi Ortak Girişim Grubu 10 yıl 2 ay 20 gün

Cengiz-Kolin-Limak-Makyol-Kalyon İnşaat Ortak Girişim Grubu : 14 yıl 9 ay 19 gün

Bakan Yıldırım süre esasına göre en uygun teklifi veren İçtaş-Astaldi Ortak Girişim Grubu’nun ihaleyi kazandığını ilan etti. Bakan Yıldırım verilen tekliflere yapım süresinin dahil olduğunu belirtti ve şu açıklamayı yaptı: “Biz köprünün üç yılda yapılacağını öngörüyoruz. Ancak yapım süresi firmayı ilgilendirmektedir.  Ne kadar kısa sürede tamamlanırsa yatırım geri dönüşü kazanan firma için hızlı olacaktır. Yatırım tutarını 2,5 milyar dolar, yani 4,5 milyar Türk Lirası tutarında olacağını tahmin ediyoruz” dedi.  

Bundan sonraki süreçte, ihale komisyonu çalışmaları tamamladıktan sonra Bakanlığa onay için başvuracak. Bakanlık onayından sonra görevli firmaya durum bildirilecek. Firma sözleşme imzalamak için idare ile biraraya gelecek.

Bakan Binali Yıldırım “İş yeri teslimi sürecinden sonra kredi çalışmalarını beklemeden firma isterse özkaynak ile çalışmaya başlar, biz de bunu arzu ederiz. Bir an önce projenin tamamlanmasını arzu ediyoruz. Hedefimiz 2015 sonunda 3. Köprüyü İstanbul hizmetine sunmaktır” dedi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.