İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğünde Yangın

İstanbul'da Milli Eğitim Müdürlüğünde sabah saatlerinde yangın çıktı
İstanbul’da Milli Eğitim Müdürlüğünde sabah saatlerinde yangın çıktı

Sabah erken saat 06:00 sularında İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü binasında yangın çıktı ve binanın çatısı tamamen yandı. Yangın çok erken saatlerde gerçekleştiği için can kaybı meydana gelmedi. Yangın sebebinin ne olduğu tamamen bilinmemesine rağmen elektrik kontağından çıktığı tahmin ediliyor.

Yangın binanın A bloğunda meydana geldi ve binanın ahşap olması yangının kısa sürede yayılmasına neden oldu. Yangın ancak saat 7:30 sularında kontrol altına alınabildi. Fatih, Beyoğlu ve Şişli belediyelerinden itfaiye ekipleri yangına müdahale etti.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, yangının binaya ciddi hasar verdiğini belirtti. Yangının elektrik kontağından çıkma ihtimali üzerinde duran Mutlu kundaklama olmadığı açıkladı. Ayrıca Mutlu, “Sabah 06.00 sıralarında çıkan bir yangın. 5 dakika sonra itfaiyemiz, almış olduğu bir ihbarla çok kısa sürede olay yerine gelerek müdahale etti. Müdahale edilmesine rağmen binamız tarihi ve kevgir bir bina olması sebebiyle kısa sürede yangın büyüdü. Toplam 5 katlı binanın tamamında yangın ciddi hasara sebebiyet verdi. Değerlendirmeye göre gece olması sebebiyle yangın büyük ihtimal elektrik kontağından çıkmış olabileceği şeklinde. İtfaiyemizin bu konuda vermiş olabileceği rapor çok daha net bilgi verecektir” dedi.

Mutlu, bir gazetecinin, “Kundaklama ihtimali var mı?” sorusuna, “Kesinlikle öyle bir şey yok, aklınıza bile getirmeyin. Önemli bir bina. Önemi tarihi bir bina olmasında, yoksa bütün devlet kurumlarının hepsi önemlidir. Bütün devlet arşivi, devlet kayıtları, resmi evrak itibariyle her bina bu manada kıymetlidir ama burada ifade ettiğiniz şekilde en ufak tereddüdümüz yok. Emniyetten de bana intikal eden kaygı uyandıracak bir husus yoktur” yanıtını verdi.

Mutlu bu tür eski ve ahşap olan binalarda yangın tedbirlerinin tam olarak alınması gerektiğini ve eksik olan tüm binalarda bunun gerçekleşmesi gerektiğini belirtti.

Milli Eğitim Müdürlüğü İdaresine geçmiş olsun dileklerini iletti.

Videoyu izlemek için tıklayınız

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.