İstanbul ve Ankara’da Çin’deki Zulmün 20. Yılı Anıldı

20 Temmuz 1999 tarihinde, Çin Komünist Partisi Eski Devlet Başkanı Jiang Zemin tarafından Falun Dafa meditasyonu uygulayıcılarına karşı başlatılan zulüm, Türkiye’de bir çok etkinlikle anıldı.

Fotoğraf; Epoch Times TR

Çin rejiminin 1999 yılından beri yürüttüğü Falun Dafa uygulayıcılarına karşı gerçekleştirilen zulüm 20 yıldır hala devam ediyor.

Zulümün başlangıcının resmi tarihi 20 Temmuz olması nedeniyle, Türkiye’deki Falun Dafa uygulayıcılarının ilk durağı İstanbul Çin Konsolosluğu oldu.

Konsolosluğun önünde afişlerini asan ve zulümde hayatını yitiren Çinli Falun Dafa meditasyonu uygulayıcılarının fotoğraflarını dizen grup, meditasyon yaparak Çin’de halen devam eden ve binlerce kişinin ölümüne sebep olan ağır işkenceleri sessizce protesto etti.

Falun Dafa uygulamasının üç ilkesi olan “Doğruluk-Merhamet-Hoşgörü”‘yü gösterir nitelikte, sakin bir müzik eşliğinde 5 takım egzersizlerini yaptılar.

Toplanan grup, 1 saatlik protestolarının ardından konsolosluk önünden ayrıldılar.

Çin Konsolosluğu önü / Fotoğraf; Epoch Times

İstanbul’daki Falun Dafa meditasyonu uygulayıcıların ikinci durağı ise Beşiktaş oldu. Hazırladıkları büyük afişler ve resim sergisi eşliğinde halka Çin’de yaşanan zulmü anlattılar. “Falun Dafa neden Çin’de zulüm görüyor?”, “Falun Dafa nedir?” yazılı büyük afişi gören vatandaşlar, detaylı bilgi alarak zulümün bitmesi için dilekçe imzaladılar.

Beşiktaş / Fotoğraf; Epoch Times TR
Beşiktaş / Fotoğraf; Epoch Times TR

Aynı gün Sarıyer’de de bir etkinlik düzenledi. Afişlerde Çin’de meydana gelen zulüm yer alıyordu ve aynı zamanda zulümde yaşamını kaybeden bazı uygulayıcıların fotoğrafları bulunuyordu. Gördükleri zulüm sebebiyle yaşamını kaybedenleri anmak adına, ellerinde mumlarla bir süre meditasyon yaptılar.

Etkinlik, sahilde yürüyen vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gördü, birçok insan bilgi almak için durdu.

Sarıyer / Fotoğraf; Epoch Times TR
Fotoğraf; Epoch Times TR

Falun Dafa uygulayıcılarının 20 Temmuz 1999 yılında başlayan zulmü anmaları için yapılan etkinliklerden bir diğeri ise başkent Ankara’daydı. Ahlatlıbel Parkı’nda başlayan etkinlik akşam 20.00 saatlerine kadar devam etti. Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen uygulayıcılar bir arada zulmü andılar ve halka bilgi verdiler.

“Dünyanın Doğruluk-Merhamet-Hoşgörü’ye ihtiyacı var.” yazılı bir büyük pankart dikkat çekiyordu. Toplanan grup bir yandan meditasyon egzersizlerini yaparken, diğerleri ise ilgilenen halkı bilgilendirdi. Zulmü duyan bazı insanlar, bunun bir an önce durdurulması adına imza verdiler. Pek çok insan birlikte meditasyona katıldı.

Ankara-Ahlatlıbel Parkı / Fotoğraf; Epoch Times TR

Çocuklar tarafından meditasyona yoğun ilgi gösterildi.
Fotoğraf; Epoch Times

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.