İstanbul ve Mersin’de Eş Zamanlı Hayvan Hakları Eylemi

İstanbul’daki yürüyüşten bir kare

Hayvan hakları savunucuları, İstanbul ve Mersin’de eş zamanlı olarak, yürürlükteki Hayvanları Koruma Kanunu’nda yapılması öngörülen değişiklik tasarısını tekrar protesto ettiler.

Hayvan Hakları savunucuları ve hayvanseverler, hayvan hakları ile ilgili yasa tasarısını protesto etmek için İstanbul’da Galatasaray’dan Taksim Meydanı’na yürürken, Mersin’de Büyükşehir Belediyesi binası önünde toplanarak eş zamanlı protesto eylemi gerçekleştirdiler.

TBMM başkanlığına sunulan Yürürlükteki Hayvanları Koruma Kanunu’nda yapılması öngörülen değişiklik tasarısını tekrar protesto etmek için harekete geçen hayvan hakları savunucuları ve hayvan severler,  yasa tasarısının geri çekilmesini istediler. 5199 sayılı yasa tasarısını protesto eden İstanbul’daki savunucular arasında CHP İstanbul Eski Milletvekili Çetin Soysal, manken Sevda Demirel gibi ünlüler de vardı.

Mersin’deki protestodan bir kare

Hayvanları Koruma Kanunu’na getirilen itirazlar

Eş zamanlı olarak yapılan basın açıklamasında protesto vurguları, 3. maddede geçen hayvanların “Doğal Hayat Parkları”nda yaşatılması, 2. maddede geçen ailelerin evlerinde barındırdıkları hayvan sayısına getirilen sayı tahdidi, geçici 3. maddede hayvanlar tarafından işlenen suçların sorumluluğu ve 4. maddede geçen hayvanlar üzerinde yapılan deneyler üzerineydi.

Konular ile ilgili olarak açıklamada, 3. maddede geçen itiraz  “Doğal Hayat Parkları” olarak ortaya sunulan projelerin yüzlerce dönümlük bir orman alanının kuytu bir köşesi olduğu ve evcil hayvanların doğal ortamda diğer vahşi hayvanlar ile yaşayamayacakları ile ilgiliydi. Sayı tahdidi konusunda ise hayvan severlerin sahiplendiği hayvanlardan nasıl kopabileceklerini vurgulayan hayvan hakları savunucuları ve havyan severler, geçici 3. maddede geçen hayvan suçlarının sorumluluğunun ise hayvanlara değil fakat sahiplerine çıkarılması gerektiğini ifade ettiler. Hayvanlar üzerinde yapılan deneyler konusunda ise yetkililerin daha çağdaş ve alternatif deney metotları üzerinde durulması çağrısında bulundular.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.