İstanbulda Yeni Bir Oluşum İGSİD

İstanbul Genç Sanayici ve İşadamları Derneği  İGSİD son dönemde yaptığı çalışmalarla takdir ve beğeni topluyor.

İGSİD, bölgenin öncü ve yenilikçi girişimcilerini işbirliği ve dayanışma temelinde bir araya getiren, onları ulusal ve uluslararası platformlarda temsil eden bir kurum olarak üyelerine küresel rekabete yönelik eğitim, bilgi, organizasyon ve strateji desteği sağlayan bir yapı. Aynı zamanda da, dünyanın en önemli metropollerinden biri olan İstanbul’un ekonomik ve kültürel yapılanması için bölge lehine kolaylıkların ve yönlendirilmelerin oluşturulması, bunun için insan kaynakları hazırlanması, bölgenin gelişimi için hedef ve stratejilerin zaman içinde yenileştirilmesi ve iyileştirilmesi çalışmalarını sürdürme amacını da güdüyor.

Henüz genç olan bu oluşum, yaptıkları güzel işler ile dikkat çekmeye başladı bile. Epoch Times Türkiye olarak, İSTANBUL GENÇ SANAYİCİ VE İŞADAMLARI DERNEĞİ Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Oğuz AŞICI ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

EPOCH TIMES: Merhaba Oğuz Bey. Öncelikle İGSİD’deki çalışmalarınızdan dolayı sizleri kutlamak istiyoruz.

AŞICI: Teşekkür ederim.

EPOCH TIMES: Bize kendinizi kısaca tanıtabilir misiniz. Oğuz Aşıcı kimdir?

AŞICI: Mersin doğumluyum, orta öğrenimimi  Özel Türkmen Koleji’nde, lise öğrenimimi İstanbul Etiler Lisesi’nde, yüksek öğrenimimi ise Yeditepe Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde yaptım.

1994 – 2004 yılları arasında Galatasaray Spor Kulübü voleybol şubesinde profesyonel sporculuk yaptım. Spor hayatıma Galatasaray’da başlayıp, aynı kulüpte sonlandırdım.

2004 yılında ise aile şirketi olan GLN uluslararası nakliyat firmasında göreve başladım. 2006 yılında GLN gümrük müşavirliği şirketi ve GLN dış ticaret firmalarının kurulmasında ve şirketlerin Glinegroup logistic markası altında 50 den fazla ülkede lojistik hizmeti veren bir şirket haline gelmesinde katkılarım oldu, halen yönetim kurulu başkan yardımcılığı görevimi sürdürmekteyim.

EPOCH TIMES: O dönemde Türkiye henüz yeni bir ekonomik krizden çıkmıştı. Bu süreç sizin için nasıl geçti? Bize biraz bu süreçten bahseder misiniz?

AŞICI: Evet, bu sürecin benim için pek kolay geçtiği söylenemez. Uluslararası taşımacılık sektörü o yıllarda çalkantılı dönemler geçiriyordu. Dış ticarette yaşanan Usd ve Euro  iniş çıkışları, ithalatçı firmaların mallarının gümrüklerde farklı nedenlerden dolayı takılması, ithal edilecek mal ile ilgili sigortalama, yurt içi taşımacılık, gümrükleme hizmetleri gibi unsurlar, zaten sırtında büyük bir yük olan dış ticaret firmalarının sorunlarını da içinden çıkılmaz bir hale getiriyordu.

Biz o dönemde tüm şirket yönetimi olarak almış olduğumuz kararlarla, global dünyada uygulan lojistik kavramını Türkiye’de geliştirmek için gerekli çalışmalara başladık. Glinegroup uluslararası lojistik şirketimiz bünyesine bir dış ticaret firmasının tüm gereksinimlerine cevap verebilecek nitelikte departmanlar ekledik ve sistemin yurt içinde sorunsuz çalışmasıyla birlikte yurt dışı acente bağlantıları gerçekleştirdik. İlk olarak Çin, Hong Kong, Hindistan, Tayvan acentelerimizle imzalar attık, sonrasında ise İtalya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Slovakya, Ukrayna, Rusya, Avusturya ve daha sonrasında da Türki cumhuriyetlerinden Kırgızistan, Türkmenistan ve Kazakistan acentelerimizi bünyemize kattık. Bugün adını daha sayamadığım bir çok ülkeyle uluslararası taşımacılık  sözleşmelerimiz mevcuttur.

2009 yılında yine aile şirketi olan AS Mimarlık ve ASYAP Uluslararası İnşaat şirketlerinin yönetim kurulunda göreve geldim. ASYAP uluslararası projelerde müteahhitlik hizmeti veren bir taahhüt firmasıdır.  AS Mimarlık  ise, yurt içinde ve yurt dışında çözüm ortakları ile birlikte 1500’ün üzerinde referansa saip, Türkiye’nin en prestijli inşaat ve mimari şirketlerinden biridir.

EPOCH TIMES: İGSİD in ortaya çıkış nedeni temel olarak ne idi?

AŞICI: İstanbul, Türkiye’nin en kalabalık ve ekonomik açıdan en önemli şehri olması, dünyanın 34. büyük ekonomisine sahip olması, kara ve deniz ticaret yollarının bir kavşağı olması ve stratejik konumu nedeniyle, Türkiye’de ekonomik yaşamın daima merkezi olmuştur. Türkiye’deki sanayi istihdamının %20’sini karşılamaktadır. Yaklaşık olarak %38’lik endüstriyel alana sahiptir. İstanbul ve çevre iller bu alanda; meyve, zeytinyağı, ipek, pamuk ve tütün gibi ürünler elde etmektedir. Ayrıca gıda sanayi, tekstil üretimi, petrol ürünleri, kauçuk, metal eşya, deri, kimya, ilaç, elektronik, cam, teknolojik ürünler, makine, otomotiv, ulaşım araçları, kağıt ve kâğıt ürünleri ve alkollü içkiler, kentin önemli sanayi ürünleri arasında yer almaktadır.

Günümüzde İstanbul, Türkiye‘nin %55 üretimine ve %45’lik ticaret hacmine sahiptir. Bu istatistik bilgilere dayanarak bu dev ekonomiye sahip şehrin azim ve kararlılıkla çalışan ve ülke ekonomisi için gerekli her mücadeleyi verebilecek, istihdam yaratabilecek genç sanayici ve işadamlarının bir arada olması düşüncesi ile  İGSİD in ilk tohumlarını attık

EPOCH TİMES: İGSİD genel misyonunu nasıl tanımlarsınız?

İGSİD, yerel ve evrensel değerlere sahip, azim ve kararlılıkla bütün insanlığa hizmet eden, dürüst, dinamik, çalışkan, girişimci, gelişime açık, geleceğin dünyasında söz sahibi olan, dünyadaki tüm ülkelerde Türkiye’yi bir marka haline getirecek iş adamlarını bir araya getirme misyonunu üstlenmiştir.

EPOCH TIMES: Siz çok genç olmanıza rağmen güzel bir girişim başlattınız. Biliyorsunuz dünyada çok etkin sivil toplum örgütleri bulunuyor. Sizce Türkiye’de durum nasıl?

AŞICI: Türkiye’de sivil toplum kuruluşları ile ilgili düşüncelerim doğrusu çok parlak çünkü devletimizin sağduyulu davranışları neticesinde vakıflar, dernekler, sendikalar ve meslek örgütleri fikirlerini, görüşlerini ve gelecekle ilgili planlarını büyük bir açık yüreklilikle kamuoyuna sunabiliyorlar, tabii ki bu konuda kat etmemiz gereken yollar olduğunu da tüm hassasiyetimle söylemek isterim, fakat Türkiye Cumhuriyeti’nde de stk ların önemi giderek artıyor, ve bu da demokrasinin ve gelişmişliğin en önemli parçalarından birisidir.

EPOCH TIMES: Beğendiğiniz veya örnek aldığınız girişimciler veya sivil toplum kuruluşları var mı?

AŞICI: Tabii ki bize ilham veren çok sayıda girişimci iş adamı bulunuyor. Türkiyede ve dünyada genç girişimcilere yol gösteren, kendini kanıtlamış, belli kitlelerin beğenisini kazanmış, hatta dünyanın değişiminde rol oynamış olup, fikir ve tecrübelerini paylaşabilen tüm büyük işadamlarını ve kuruluşları ilgiyle takip ediyoruz.

EPOCH TIMES: Oğuz Bey bu keyifli sohbet için çok teşekkür ediyoruz.

AŞICI: Ben teşekkür ediyorum. Uluslararası alanda büyük bir okuyucu kitlesine ulaşan Epochtimes’ın başarılarının devamını diliyorum.

KISACA: 2010 yılında İstanbul Genç Sanayici ve İşadamları Derneği’nin kurulmasına öncülük eden OĞUZ AŞICI, halen İGSİD yönetim kurulu başkanlık görevine devam etmektedir. Aşıcı aynı zamanda, Galatasaray Spor Kulübü kongre üyeliği, İstanbul Ticaret Odası üyeliği, Dış Ekonomik İlişkiler Konseyi üyeliği, İstanbul Maden ve Metal İhracatçıları Birliği üyeliği ve Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu üyeliği görevlerini de başarıyla sürdürmektedir.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.