İşte Amerika’ın En Rahat 10 Şehri

Minneapolis Resim:Getty Images/Joe Sohm

NEW YORK– Yapılan bir araştırma Amerika’da en az stresli ya da başka ifadeyle en rahat 10 şehri belirledi. Hemen başta söyleyelim, bu en rahat 10 şehir içinde New York ya da Los Angeles’ın adı geçmiyor. Ancak Amerika’nın en rahat 10 şehri içinde sürpriz olacak kentlerin isimleri de yok değil.

Stresin birçok rahatsızlıkların kaynağı olduğu herkesin malumu. Stresten korunmak, daha rahat ve verimli bir hayat sürebilmek için bugünlerde milyonlarca insan uzman yardımı alırken, yaşanılan mekanların insanın zihinsel konforuna katkısı şüphesiz azımsanmayacak kadar önemli.

Forbes dergisinin internet sayfasında yer alan habere göre ABD’de stresten kaçmak isteyenlerin sığınabileceği 5 şehrin başında Minneapolis-St.Paul şehirleri geliyor. ‘İkiz Şehirler’ olarak da anılan bu kentler Amerika’da 40 metropolitan arasında en rahat şehirler olarak listede yer aldı. Araştırma şehir yaşamında strese neden olan altı temel unsur göz önüne alınarak hazırlanırken, en rahat şehir sırlamasında İkiz Şehirlerin peşinde Milwaukee (Wisconsin eyaletinde) kenti geliyor. Üçüncülüğü ise öğrenci ve entelektüellerin kenti olarak bilinen Boston var.

‘Metropolitan Statistical Areas’ adlı kuruluşun hazırladığı ‘En az stresli şehir’ çalışmasında işsizlik, nüfus yoğunluğu, haftalık toplam çalışma saati, mevcut işlerin niteliği, ev ile iş yeri arasında harcanan zaman ile sağlık hizmetleri ve sağlık sigortası gibi etmenler göz önüne alınarak hazırlanmış.

Tüm bu değer ölçütleri ile Amerika’nın en büyük ve gözde 40 şehrinin mukayesesinde Minneapolis-St. Paul birinci olurken bu şehirdeki işsizlik oranının yüzde 7 olduğu ifade ediliyor. Amerika genelinde ortalama işsizlik oranı ise yüzde 9,6 iken İkiz Şehirlerin ortalamadan yüzde 2,6 daha az olduğu görülüyor.

İkiz şehirlerde ikamet edenlerin yalnızca yüzde 5’inin sabah trafiğine takıldığı belirlenirken, aynı kent sakinlerinin yüzde 84’ünün sabah sporu yaptığı belirtiyor. Halkın sağlıklı yaşam ve sağlık hizmetlerinden yüksek oranda istifade ettiği de araştırmada vurgulanıyor.

En rahat şehirler sıralamasında Wisconsin eyaletinin Milwaukee şehri ikinci olurken bu kentte çalışma saatlerinin diğerlerine oranla daha az olduğu ifade ediliyor. Şehirdeki insanların yüzde 96’ısının 1 saatten önce evlerinden iş yerlerine ulaştıkları kaydedilirken, haftalık toplam çalışma saatinin de 38,4 saat olduğu belirtiliyor. Bu rakam Amerikan şehirleri içinde haftalık en az toplam çalışma saati olarak dikkat çekiyor.

Boston Resim:Getty Images/Igor Bespamyatnov

En rahat yaşanılacak şehirler sıralamasında Boston üçüncü geliyor. Boston şehri 5 milyona yaklaşan nüfusu ile en az stresli şehirler sıralamasında 3. olmasıyla dikkat çekerken, işsizliğin yüzde 7, sağlık sigortasında faydalanma oranının çok yüksekliği ve sağlık hizmetlerinin iyi verilmesiyle bu dereceyi elde ettiği belirtiliyor. Boston’da günlük ortalama insanların 8 saat çalıştığı araştırmada belirtilirken, şehir sakinlerinin yüzde 80’e yakınının günlük spor yaptığı kaydediliyor.

En rahat şehirler sırlamasında 4. Oregon eyaletinin Portland şehri olurken 5.liği Ohio eyaletinin Columbus kenti alıyor.

En az stresli şehirler sırlamasında 6. Colorado’nun Denver kenti gelirken listenin 7. sırasında Washington eyaletinin Seattle şehri bulunuyor. Listenin 8. sırasında Ohio’nun Cincinnati, 9. sırada Missouri eyaletinin Kansas City’si ile 10. sırada California’dan San Jose şehri yer aldı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.