İsveç Parlamentosu, Uygurlarla dostluk grubu kurdu

STOCKHOLMİsveç Parlamentosu’nun Uygur Komitesi ve İsveç Uygur Maarip Derneği ile kurduğu dostluk grubuna 5 milletvekili katıldı. Törenin ardından ilk toplantısını da yapan gruba muhalefet kanadından Yeşiller ve Çevre Partisi’nin Türkiye kökenli Milletvekili Mehmet Kaplan, iktidar kanadından ise Hıristiyan Demokrat Parti Milletvekili Otto von Arnold eş başkan seçildi.

Yeşiller ve Çevre Partisi Milletvekili Mehmet Kaplan’ın 1 yıldır gösterdiği yoğun çabalar neticesi kurulan dostluk grubu Uygur Türklerinin durumunu İsveç ve Avrupa kamuoyuna duyurmayı hedefliyor. Birkaç yıldır bu grubun kurulması için çaba gösterdiğini belirten Kaplan, “Çin’in uzun yıllardır Doğu Türkistan’da (Sincan Uygur Özerk Bölgesi) uygulamakta olduğu zulümler iyi bilinmiyor. Bu mesele ile ilgili olarak önce Parlamentoyu sonra kamuoyuna bilgilendirerek insanları Doğu Türkistan olayları hakkında daha duyarlı hale getirmek istiyoruz.” dedi.

Hıristiyan Demokrat Parti (Kd) Milletvekili Otto van Arnold ise “Doğu Türkistan’da insan hakları problemleri var. Geçen yaz olan olaylar nedeniyle birçok Uygur Türkü hapishanelere atıldı. Bu insanların serbest bırakılması içinde gayret göstereceğiz.” ifadelerini kullandı.

Grup üyesi Moderat Parti Milletvekili Ulrika Karlsson ise “İsveç Parlamentosunda yapacağımız çalışmalarla Çin’le diplomatik olarak diyaloğa geçip, insan hakları çerçevesinde Uygur Türklerinin tüm haklarının verilmesi için uğraşacağız.” şeklinde konuştu.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.