İtalya İle 30 Milyar Dolar Ticaret Hacmi Hedefliyoruz

Türkiye ile İtalya arasında ekonomik ilişkileri geliştirmek amacıyla II. Dönem Ortak Ekonomi ve Ticaret Komisyonu (JETCO) protokolü imzalandı.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, İtalya ile oldukça dengeli bir ikili ticaret yapısına sahip olduğunu belirtti.

Pekcan,  “20 milyar dolar mertebesine yaklaşan ikili ticaret hacmini, en kısa sürede 30 milyar dolar seviyesine çıkarabilmeyi arzu ediyoruz” dedi.

İtalya’nın Türkiye’nin en önemli ticaret ortaklarından biri olduğunu ifade eden Pekcan, ihracatta 3’üncü, ithalatta ise 4’üncü sırada yer aldığını, bunun İtalya’nın stratejik önemini ve İtalya ile ticari ilişkilere verilen değeri somut şekilde ortaya koyduğunu söyledi. Pekcan, “Sadece ticarette değil, karşılıklı yatırımlarda da İtalya’yı stratejik bir ortak olarak görmekteyiz” diye konuştu. Bakan Pekcan, şöyle devam etti: “Türkiye olarak ikili ilişkilerimizi geliştirme anlamında alınacak her inisiyatife destek olmaya hazırız. Bugünkü JETCO Protokol metnimize sanayi, enerji, sağlık, tarım, eğitim, kadın girişimciliği, turizm, ulaştırma gibi pek çok farklı konuda mevcut iş birliğinin devamı ve geliştirilmesi yönündeki mutabakatımızı yansıttık. Karşılıklı yatırımlarımız ile üçüncü ülkelerde, özellikle de müteahhitlik ve teknik müşavirlik alanlarında yapabileceğimiz iş birliği faaliyetlerine değinildi. İkili konuların ötesinde, özellikle AB ile ilişkiler bağlamında vize konularına, Türkiye ile AB arasındaki Gümrük Birliği’nin güncellenmesi sürecine dair hususlara, Yeşil Mutabakat’a, AB’nin demir çelik ürünleri ithalatında uyguladığı korunma önlemlerine, ulaştırma kotalarına, kamu alımları ve kamu ihaleleri gibi konulara değindik.”

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.