İtalya Pazar Sabahına Deprem ile Uyandı

Dün İtalya Deprem ile uyandı

20 Mayıs’ta İtalya’nın kuzeyinde 6.0 büyüklüğünde meydana gelen Deprem sonucu birçok tarihi eser yıkılırken binalar hasar gördü (Roberto Serra/Iguana Press/Getty Images)

İtalya’nın kuzeyinde meydana gelen 6.0 şiddetindeki deprem sonrasında en az yedi kişi hayatını kaybetti.  50’den fazla sayıda kişinin de yaralandığı bildirildi.

NATO zirvesi için Chicago’da bulunan İtalya Başbakanı Mario Monti, durumu hafifletmek için hzılı harekete geçme sözü verdi.  CNN’e yaptığı açıklamada başbakan  “Gereken her şey en kısa sürede yapılacaktır”  dedi. Trajedi ile ilgilenmek için Chicago’dan erken ayrıldı.

Bondeno’da oturan ve deprem anını birebir yaşayan İtalyan Lina Gardenghi, “Daha önce hayatımda böyle bir şey hissetmedim” diye açıklama yaptı.

Ortaçağ kalesi de dahil olmak üzere birçok tarihi eser hasar gördü.

San Felice Sul Panaro’nun Belediye Başkanı Alberto Silvestri, Reuters’e verdiği demeçte, “Sanatsal mirasımız zarar gördü ve artistik sunumumuzu kaybettik” dedi. “Kiliseler ve kuleler çöktü.  Tiyatro ayakta fakat birçok yerinde çatlaklar var.”

Deprem yerel saatle 04:00 am sularında gerçekleşti. Yer bilim enstitüsünün verdiği bilgiye göre deprem Bologna’nın 22 km kuzeyinde ve yerin 3,2 km derinliğinde gerçekleşti.

Orijinal İngilizce Metin

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.