İzlanda’daki Türklerin keyfi yerinde

KOPENHAG2009 yılında yaşadığı ağır mali krizle ticaretin neredeyse trampa sistemine döndüğü İzlanda bugünlerde Eyfyallayökül yanardağının küllerinden doğan yeni bir krizle karşı karşıya. Fakat bu sefer kriz sadece İzlanda’yı vurmuyor; Almanya’dan Norveç’e İngiltere’den Ukrayna’ya Avrupa’nın neredeyse tamamı yanardağ patlamasının etkisiyle oluşan kül bulutlarından nasibini alıyor. Uluslararası hava alanlarının çoğu halen kapalı. İngiltere yurtdışında bulunan vatandaşlarını deniz kuvvetlerine ait gemilerle geri getirmeye çalışıyor. Özel bir ziyaret için Türkiye’de bulunan Estonya Cumhurbaşkanı Toomas Hendrik ülkesine kara yoluyla dönmek zorunda kaldı. Dışişleri Bakanlığı Avrupa’da mahsur kalan Türk vatandaşlarının geri getirilmesi için harekete geçti.
İZLANDA’DA 62 TÜRK YAŞIYOR
En yakın komşusu Grönland olan İzlanda’da tam olarak 62 Türk yaşıyor. Rakam kesin; çünkü ülkede yaşayan bütün Türkler birbirini tanıyor. Genellikle Türkiye’ye tatil için gelen turistlerle evlenerek yA da çalışmak için geldikleri çeşitli Avrupa ülkelerinden geçiş yaparak İzlanda’ya gelen bu insanların çoğu 200 bin nüfuslu başkent Reykjavik’de yaşıyor. En eskisi 35 yıldır İzlanda’da. Senelerdir İzlanda’da yaşayan bu insanlar bu ülkenin iklimine de ekonomisine de alışmış durumdalar. Bu ülkede Türkiye’nin herhangi bir dış temsilciği yok. Bu yüzden İzlandalı Türkler senelerdir birbirinden kopuk ve bağımsız bir hayat yaşamışlar. Ancak bu durum son yıllarda değişmeye başlamış. 2007 yılında İzlanda’ya çalışmak için giden Caner Köktürk’ün gayretleriyle kurulan Türkiye İzlanda Kültür Derneği’nde bir araya gelmeye, Türk kültürünün İzlanda’da da yaşatılması için ortak projeler üretmeye başlamışlar.

“VOLKAN PATLAMASINDAN ETKİLENMEDİK, DURUMUMUZ İYİ ”
Avrupa’da yüz binlerce kişinin mağdur olmasına neden olan volkan patlamasının ardından Cihan’a konuşan Türkiye İzlanda Kültür Derneği Başkanı Caner Köktürk, öncelikle ülkede yaşayan 62 Türkün sağlık durumlarının iyi olduğunu söyledi. Başkent Reykjavik’in Eyfyallayökül yanardağına 160 km uzaklıkta olduğunu belirten Köktürk “Rüzgârın diğer tarafa doğru esmesi dolayısıyla şimdilik başkentte kül bulutlarından kaynaklanan bir sıkıntı yaşanmıyor. Yine de olası bir rüzgâr değişikliğinden endişelenen insanlar özel maskeleri satın alıyor.” dedi. Köktürk, “Genel itibariyle her şey sakin gözüküyor, hava açık ve herhangi bir küllenme söz konusu değil. Şu anda sadece batı yönünde olan Amerika uçuşları gerçekleştirilebiliyor. Önceki gün hava alanında mahsur kalan insanların bir kısmı Norveç’in kuzeyindeki Trondheim havaalanına nakledildi. Ancak yine de ülkede kalan çok sayıda insan var. Bu insanlar sığınma evlerine yerleştirilmiş durumdalar.” dedi. Türklerin normal hayatlarına devam ettiğini belirten Köktürk, “Haftada bir toplanıp sohbet ediyoruz. En son dün toplandık, ülkede mahsur kalan Türk vatandaşı olup olmadığını araştırdık. Şu an için mahsur kalan kimse yok.” dedi.

“KALLA YANARDAĞI’NIN PATLAMASINDAN ENDİŞE EDİYORUZ”
Reykjavik’deki Türkiye İzlanda Kültür Derneğinin başkanı Caner Köktürk pek çok İzlandalıyla birlikte kendilerini de en çok endişelendiren şeyin ülkenin diğer bir yanardağı olan Kalla’nın patlaması olduğunu söylüyor. Bilim adamları her ne kadar bu yanardağın patlama ihtimalinin az olduğunu söylese de İzlanda’da halen en çok konuşulan konu bu. Çünkü bin 460 m yüksekliğindeki bu yanardağ Eyfyallayökül’den daha büyük ve daha tehlikeli. En son 75 yıl önce patladı. İzlandalıların korktukları şey, Eyfyallayökül yanardağının etkisiyle Kalla yanardağının da yeniden aktif olması. Zira bu yanardağın patlaması 14 Nisan’daki patlamadan 20 kat daha büyük bir etki yapacağı söyleniyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.