Jack Ma Artık Çin’in En Zengini Değil

Dünyanın en zengin iş adamlarından aynı zamanda Alibaba ve Ant Group’un kurucusu Jack Ma, salı günü yayımlanan 2021 zenginler listesinde “Çin’in en zengin iş insanı” unvanını kaybetti. 

‘Dünyanın en zengini’ unvanı Amazon CEO’su Jeff Bezos ve Tesla’nın kurucusu Elon Musk arasında değişirken Çin’de de en zenginler listesinde sıralama değişti.

Ma’nın Ekim ayında Şangay’da yaptığı konuşmada ülkenin rehinci piyasa düzenleyici kurumlarını ve devlete ait bankalarını eleştirmesinin olduğu iddia edilmişti. Ma konuşmasında “Bugünün finansal sistemi Sanayi Çağı’nın mirasıdır. Yeni nesil ve gençler için yeni bir tane kurmalıyız. Mevcut sistemde reform yapmalıyız” demişti.

Açıklamalar sonrası Çin hükümeti Ma’nın ticari faaliyetlerine olağanüstü bir şekilde baskı yapmış ve Çin Devlet Piyasa Denetleme ve Düzenleme İdaresi de (SAMR), e-ticaret devi Alibaba hakkında tekelcilik soruşturması başlatmıştı.

Sonrasında ise Jack Ma’nın ‘kasıtlı olarak’ ortalıklarda görünmediği iddia edilmişti.

Bu gelişmeler sonrası Çinli milyarder Jack Ma ‘ülkenin en zengini’ unvanını kaybetti.

Forbes’un hazırladığı milyarderler listesinin Çinli rakibi ‘2020 Hurun Küresel Zengin Listesi’nde 2019 ve 2020’de ülkenin en zengini olarak yer alan Ma ve ailesi 360 milyar yuanlık servetle bu yıl 4. sıraya düştü.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.