Kabil’de British Council’e bombalı ihtihar saldırısı: 8 ölü

Kabil’de,19 Ağustos 2011’de British Council’e yapılan saldırıda intihar bombacısının cesedini taşıyan Afgan polisler

Afganistan’ın, İngiltere’den bağımsız kalmasının yıldönümünde, Afganistan’ın Kabil şehrindeki İngiltere kültür merkezi  British Council’e ard arda saldırılarda bulunuldu.  Meydana gelen olayda en az dokuz kişinin öldürüldüğü belirtildi.

İngiltere Başbakanı David Cameron meydana gelen saldırı ile ilgili olarak olayı “korkunç ve yüreksiz bir davranış” olarak nitelendirdi. Ofiste çalışan İngiliz memurların zarar görmediğini fakat Afgan çalışan ve polislerin öldürüldüğünü belirtti.

Cameron “Bu özellikle korkunç ve yüreksiz bir saldırı, aynı zamanda başarısız olmuş bir saldırıdır” dedi. “British Council’e yapılan bu saldırı, Afganistan için uğraştığımız, ülkede barışı sağlama ve her şeyi stabil bir hale getirme çalışmalarımızı durdurmayacak.” dedi.

Reuters’e göre, yapılan saldırıyı Taliban üstlendi. Olayda militanlar, saatler boyunca binaya sürekli saldırılarda bulundular. Bir intihar bombacısı binanın duvarının yakınına gelerek kendi patlattı ve binanın duvarlarının yıkılmasına neden oldu. Daha sonra başka bir bomba yüklü araba da binanın ana giriş kapısı önünde patlatıldı. Bazı Afgan polis memurlarının bahçe duvarlarının altında kaldığı belirtiliyor.

Polis yetkilisi Muhammed Zahir, haber ajanslarına verdiği bilgide, “Ulusal Afgan polisinden 8 kişi ve birde yabancı bir polis olay sonrasında hayatını kaybetti. “dedi.

Olayda hayatını kaybeden yabancı polis Associated Press’e göre Yeni Zellandalı bir asker. İlk patlama meydana geldiğinde iki öğretmen ve bir güvenlik görevlisi bir odaya alındı. Olay Afgan polisi ve militan arasında yaklaşık sekiz saat sürdü.

AP’ye göre, British Council’in İdari şefi Martin Davidson, “Olaydan kurtulan üç kişi tamamıyla şok içinde kaldı. Çok uzun bir süre güvenli bölgeden dışarı çıkmadılar” dedi.

İngilizce Metin

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.