Kaçırılan Öğretmenlerin 4’ü Serbest Bırakıldı

PKK terör örgütü kaçırdığı öğretmenlerden 4’ünü serbest bıraktı. Diyarbakır’ın Hazro ve Lice ilçelerine bağlı köylerden kaçırılan 4 öğretmen İHD Diyarbakır Şubesi’ne gelerek ailelerine kavuştu. Kaçırılan 8 öğretmenin daha serbest bırakılması için sivil toplum kuruluşlarından oluşan bir heyet çağrıda bulundu.

Diyarbakır’ın Hazro ve Lice ilçelerinin köylerinden kaçırılan Talip Maçin, Tekin Çakır, Ahmet Ürün ve Remzi Savaş adlı öğretmenler serbest bırakıldı. Serbest bırakılan öğretmenler 2 gün önce İHD Diyarbakır Şubesi’ne gelerek aileleriyle buluştu. Daha sonra öğretmenler Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’ne giderek ifade verdiler. Daha sonra tekrar İHD Diyarbakır Şubesi’nde basın toplantısına katıldılar.

Baın Toplantısında konuşan İHD Diyarbakır Şube sekreteri Raci Bilici daha önce öğretmenlerin serbest bırakılmaları için çağrıda bulunduklarını belirterek 4 öğretmenin serbest bırakılmasının sevindirici olduğunu, diğer 8 öğretmenin de PKK’nın elinde bulunduğunu hatırlatarak, bu öğretmenlerin de serbest bırakılmaları için girişimlerini sürdürdüklerini ifade etti.

İHD, Mazlum- Der, Eğitim- Sen, ve Diyarbakır Barosu yöneticilerinden bir heyet oluşturduklarını, bu heyetin serbest bırakılacağı açıklanan öğretmenleri teslim alabileceğini bildirdi.

Basın toplantısı sırasında, basın mensupları serbest bırakılan öğretmenlere soru sormak istedi. Öğretmenlerin yorgun olması nedeniyle ve bir takım hukuki sakıncaları olması sebebiyle soru alınmadı. Öğretmenler ailelerine ve çocuklarına kavuşmanın sevinci içerisinde, bölgede barışın bir an önce temin edilmesi temennisinde bulundular.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.