Eğitim Sen: AKP’nin Tahammülsüzlüğü Ölüm Saçıyor!

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin olaylı Hopa mitinginden sonra Eğitim Sen’den sert bir açıklama geldi. Açıklama Eğitim Sen’in resmi web sitesinden “AKP’nin Tahammülsüzlüğü Ölüm Saçıyor!” adı altında gerçekleştirildi. Açıklama şöyle devam etti:

“Başbakan Erdoğan’ın Artvin Hopa Meydanı’nda yapacağı miting öncesinde HES’leri protesto etmek için ’Su haktır, satılamaz’ pankartı açan emekli öğretmen ve eski üyemiz 54 yaşındaki Metin Lokumcu, polisin kullandığı yoğun biber gazının etkisiyle kalp krizi geçirmiş ve ne yazık ki hayatını kaybetmiştir.

Metin öğretmen, “Su haktır, satılamaz” pankartı açarak AKP’nin doğayı talan eden politikalarına karşı, toplumsal sorumluluğunu yerine getiren örnek bir davranışla yaşam alanını savunmak istemiştir. Kendisinden başka hiçbir kimliğe, ideolojiye yaşama hakkı tanımak istemeyenler ise Metin Lokumcu’yu gazlara boğarak, onun ölümüne yol açmıştır. AKP ise polisin şiddetini pekiştirmek için elinden gelen her şeyi yaparak, bu cinayetin siyasal sorumluluğunu çoktan üzerine almıştır.

Artık sözün bittiği yere gelinmiştir. Polisin şiddet yoğunluğu her geçen gün artmaktadır. Elleri kana bulananlar, ellerini kanla yıkamaya devam etmektedirler. Ancak bilinmelidir ki bu şiddetin meşrulaştırılması girişimlerine asla teslim olmayacağız. Her ağzını açtığında insan haklarından, eşitlikten ve özgürlükten bahsederek popülist maskeler altından konuşanların kelimeleri altındaki kanı, her defasında daha güçlü teşhir edeceğiz.

Eğitim Sen olarak öncelikle öğretmenimiz Metin Lokumcu’nun ailesine baş sağlığı diliyor ve bu cinayetin sorumlularının bulunması için her adımı atacağımızı kamuoyuna duyuruyoruz. Sendikamız, bu yoğun şiddet karşısında dimdik durarak mücadele etmeye devam edecektir.”

Yoruma kapalı.