Kadına Şiddete Buton Engel Olabilecek Mi?

Kadına şiddete karşı buton

Son yıllarda artan kadına yönelik şiddet olaylarını engellemeye yönelik teknik takip sistemi olarak da bilinen ‘buton’  un ilk pilot uygulaması 18 Ekim’de Bursa ve Adana’da başlıyor.

Türkiye’de ilk kez uygulanacak olan ve kadına yönelik şiddetin önlenmesinde kullanılacak ‘butonlu sistemin’ bilgilendirme toplantısı Bursa’da yapıldı. Toplantıya Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Kadının Statüsü Genel Müdürü Özlem Bozkurt Gevrek ve Genel Müdür Yardımcısı İsmet Yıldız Polat’ın yanı sıra savcılar, aile mahkemesi hakimleri, kaymakamlar, emniyet ve jandarma yetkilileri katıldı. Toplantıda, 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’da düzenlenen “Teknik Yöntemlerle Takip ile Şiddet Önlenme ve İzleme Merkezleri’nin (ŞÖNİM) kuruluş ve işleyişinin usul ve esasları anlatıldı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Kadının Statüsü Genel Müdürü Özlem Bozkurt yaptığı açıklamada,7/24 esasına bağlı olarak çalışan sistemin, şiddet mağdurlarına doğrudan hizmet vermeyi öngören Şiddeti Önleme ve İzleme Merkezi’nin 2 yıl içerisinde 14 pilot ilde teşkilatlanmasının tamamlanması planlandığını ifade ederek ‘‘Ancak Bakanlar Kurulunca alınan karar neticesinde 3 ay içerisinde bunların tamamını açmayı planlıyoruz” dedi.

‘Buton’ tanıtımının Perşembe günü Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in de iştirakiyle gerçekleştirileceğini belirten Gevrek, Şu anda Bursa ve Adana’da yaklaşık 150 adet butonun 155 hattına bağlantısının gerçekleştiğini ve sistemin, şiddet mağduru kişi, söz konusu şahsın eve yaklaştığı zaman ilgili birimlere haber vermesiyle çalıştığını ifade etti.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.