Kalın’dan 700 Canlı Bomba İddiasına Cevap

kalın

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Rakka’dan El Bab’a 700 canlı bombanın hareket ettiği yönündeki iddialara yönelik, “Bu terör örgütünün sahadaki çeşitli hareketliliği ile ilgili bizim istihbarat birimlerimiz çalışmalarını yürütüyor ve tedbirlerini alıyorlar’ dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Rakka’dan El Bab’a 700 canlı bombanın hareket ettiği yönündeki iddialara yönelik, “Bu terör örgütünün sahadaki çeşitli hareketliliği ile ilgili bizim istihbarat birimlerimiz çalışmalarını yürütüyor ve tedbirlerini alıyorlar. Sahada ne tür hareketlilik yaparsa yapsınlar, bu konuda Türkiye’nin kararlılığı devam edecek ve bu operasyon tamamlanacaktır. El Bab ve civarındaki tehdit unsuru hem bizim ülkemize, hem de Suriyelilere karşı ciddi bir tehdittir. Bunun bertaraf edilmesi için çalışmalarımız devam edecektir” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, gündeme ilişkin basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Barzani’nin Sincar ile ilgili yaptığı açıklamayı desteklediklerine dikkat çeken Kalın, “Bölücü terör örgütünün oradaki mevcudiyeti bizim kadar onları da rahatsız etmektedir. Bu konuyu Irak makamları ile görüşüyoruz. Şu veya bu bahaneyle bölücü terör örgütünün orada bir konum elde etmeye çalışması asla kabul edilemez. Bu güne kadar Türkiye topraklarından Irak’a yönelik hiçbir güvenlik tehdidi ortaya çıkmamıştır. Türkiye böyle bir şeye asla izin vermemiştir. Bundan sonrada vermeyecektir” açıklamasında bulundu.
Münbiç ve Rakka konusunda, ABD ile bir temasın sağlanıp sağlanmadığı konusunda bilgi veren Kalın, “Münbiç konusunda biz PYD’nin bütün unsurlarının Fırat’ın doğusuna çekilmesi konusunda ABD ile mutabakata vardık. Bunun uygulaması konusunda zaman zaman gecikmelerin olduğunu görüyoruz. Bunu gördüğümüz andan itibaren de gerekli uyarılarımızı yapıyoruz. Zaman zaman ABD’li yetkililerin PYD/YPG unsurları Münbiç’ten tamamen çekildi şeklindeki açıklamalarını her zaman ihtiyatla karşıladık. Bu çerçevede bir ortak komisyon Münbiç’e gitti ve orada şuan da yerel kent yönetimi şeklinde bir yönetim biçimi var. Münbiç’i onlar yönetiyorlar. Onların gözlemleri çerçevesinde bu konuda temaslarımız devam edecektir. Bizim orada bir oldubittiye göz yummamız mümkün değildir. Rakka, DEAŞ’ın Suriye’deki en önemli üssü konumundadır. ABD ile yaptığımız temaslar neticesinde Rakka operasyonunun izolasyon aşamasının Suriye Demokratik Güçleri adı verilen birim tarafından yapılması ama şehre girilme aşamasına gelindiği zamanda bunun Hür Suriye Ordusu ve diğer yerel güçlerle koordineli bir şekilde yapılması konusunda mutabık kaldık. Rakka operasyonunun birinci aşaması şuan da devam ediyor. Bizim orada da DEAŞ ile mücadele konusunda en ufak bir tereddüdümüz yok. Sadece bunun nasıl yapılacağı konusunda bir mutabakata varmamız ve şeffaf olmamız gerekiyor” diye konuştu.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.