Kamboçya Organ Ticaretine Çinli Doktorlar Karıştı

23 Kasım 2010 tarihinde Phnom Penh hastanesinden bir ambulans çıkarken bir polis ona eşlik ediyor. Bu hastane, yapılan baskın sonucu Kamboçya'daki organ ticareti zincirinde bir halka olarak adlandırılmaya başlandı. (Tang Chhin Sothy/AFP/Getty Images)
23 Kasım 2010 tarihinde Phnom Penh hastanesinden bir ambulans çıkarken bir polis ona eşlik ediyor. Bu hastane, yapılan baskın sonucu Kamboçya’daki organ ticareti zincirinde bir halka olarak adlandırılmaya başlandı. (Tang Chhin Sothy/AFP/Getty Images)

Ağustos ayında, Kamboçya polisinin gerçekleştirdiği bir seri operasyon ile bir Kamboçya askeri hastanesinden yürütülen ve içerisine bir Çinli doktorun ve profesörün de karıştığı dokuz kişilik bir grup yasa dışı organ ticaret suçlaması ile tutuklanmıştı.

Çin Halk Cumhuriyeti’nde, özellikle askeri hastanelerde, devlet tarafından organ ticareti yapıldığına dair uluslararası çapta pek çok kanıt ortaya konmasına rağmen, böyle bir suçun yalnızca Çin Halk Cumhuriyeti ile sınırlı olduğu düşünülüyordu.

Washington’da kurulmuş olan Zorla Organ Alımına Karşı Doktorlar (DAFOH) grubunun yöneticisi olan Dr. Torsten Trey, “Bu  zorla organ alımına dair Çin modelinin diğer ülkelere sıçraması değil – bu durum bu çapta büyümedi” dedi. “Ama, organ ticaretinin daha önce olmadığı bölgelerde organ ticaretini arttırmak için sistematik bir yaklaşımın olduğunu görüyoruz” diye ekledi.

Baskında yakalanan Çinli doktor organ nakillerinde yerli doktorlara eğitim veriyordu – araştırmacılar bunun Çin’de ölüme mahkum edilmiş ve düşünce suçluları üzerinde yapılan bir uygulama olduğunu ifade etti.

Tesisteki hastaların büyük bir çoğunluğu Çinli ve Vietnamlıyken, organlarını verenler yerel Kamboçyalılardı.

Bir Kamboçya gazetesi olan Deum Ampil, geçen sene Çin tarafından bağışlanan Preah Ket Mealea Askeri Hastanesi’nde üç ila beş Kamboçyalıdan böbrek alındığını yazdı. Haber, ismi bilinen bir doktorun böbreklerin Çinli alıcılara 35,000$ ile 40,000$ arasında satıldığını ifade ederken organlarını satan Kamboçyalıların sadece 5.000$ aldığını yazdı.

The Phnom Penh Post gazetesinin polis beyanından aldığı bilgiye göre tutuklanan arasında hastanenin müdürü ve müdür yardımcısı, Kamboçya ordusundan yetkililer ve üç “Çin-Vietnam” uyruklu kişi vardı.

Cambodia Daily gazetesine göre Phnom Penh organ ticaretini önleme polis gücü yetkilisi Lt. Col. Keo Theo, “Çinli kişi profesör bir doktor ve hastaneye davet edilmiş bir kişi. Sürekli burada bulunan biri değil fakat ne zaman ihtiyaç olursa burada bulunan biri” dedi. DAFOH yetkilisi doktor Trey ise “Bu konuda bilgi ve deneyim sahibi Çinli bir profesörün bir Kamboçya askeri hastanesinde bulunması ilginç. Bunun birinci sebebi buranın özel bir hastane değil askeri bir hastane olması. Böyle bir şeyin olabilmesi için belirli devlet yetkililerinin izni gereklidir” dedi ve bu durumun Çin’deki gibi askeri hastanelerde yürütülen organ tedarik zincirine benzediğini ifade etti.

Çin’de ölüm mahkumu olan suçlular veya düşünce suçlularının organları için öldürüldüğü ve kalp ve ciğer gibi hayati organları için öldürüldükleri kabul ediliyor. Kamboçya’da ise bu sistemin para karşılığı böbreklerini satan kişilerle sınırlı olduğu düşünülüyor.

Dr. Trey  “Üzücü olan Çin’in diğer ülkelerdeki etik standartları da göz ardı ediyor olması” dedi. Bu durum Çin’in kötü sicilinden kurtulmak için “dikkati üzerinden atmak” olarak niteleniyor.

Yeni yayınlanan “Kıyım” adlı kitap bu konu ile ilgili detaylı vaka delilleri sunuyor ve 2000 ile 2008 yılları arasında 60.000 Falun Gong uygulayıcısının organları için öldürüldüğü tahmininde bulunuyor.

Kamboçya içerisindeki dahili operasyonlarla ilgili olarak çok az detay bulunuyor. Aylarca yapılan araştırmaların ardından gerçekleşen polis baskınından kısa bir süre sonra, Kamboçya ordusu müdahalede bulunarak daha fazla araştırma yapılmasını engelledi ve organların gönüllü bağışçılardan geldiğini ifade etti.

Savunma Bakanı Tea Banh kişisel olarak polisi eleştirdi ve “Böbrek ticareti ile ilgili suçlamalar ciddi zarar vermektedir” dedi.

Tea Banh “ Hikaye bu olayın bir böbrek ticareti olduğunu söylüyor fakat operasyon gönüllüydü ve her hangi bir ticaret yoktu” dedi.

Haberi hazırlayan: Matthew Robertson, Epoch Times

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.