Kanada’nın Quebec Eyaletinde Cami Saldırısı: 6 Ölü

Fotoğraf İha
Fotoğraf İha

Kanada’nın Quebec eyaletinde yaklaşık 40 kişinin yatsı namazı saatinde camiye silahlı saldırı yapıldı. 

Kanada’nın Quebec eyaletinde bulunan camiye yatsı namazı esnasında silahlı saldırı gerçekleştirildi. Saldırının yaklaşık 40 kişinin yatsı namazı için camide bulunduğu sırada gerçekleştiği belirtildi. Kanada polisi, Quebec City İslam Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen saldırıda 6 kişinin hayatını kaybettiğini, 8 kişinin de yaralandığını açıkladı. Polis, saldırıyla bağlantısı olabileceği ifade edilen 2 şüphelinin gözaltına alındığını dile getirdi.
Kanada Başbakanı Justin Trudeau, saldırıyı “Müslümanlara yönelik terör saldırısı” olarak tanımladı. “Bir ibadet merkezinde Müslümanlara yönelik saldırıyı kınıyoruz” diyen Kanadalı Başbakan, açıklamasında “Kanadalılar adına, saldırıda hayatını kaybedenlerin ailelerine en derin taziye dileklerimizi iletiyorum ve yaralılara da en kısa sürede eski sağlıklarına kavuşmalarını diliyorum. Yetkililer, soruşturmayı sürdürürken böylesine anlamsız saldırıyı görmek yürek parçalıyor. Farklılığımız güçlülüğümüzdür ve dini hoşgörü Kanadalıların baş tacı ettiği değerlerdir” ifadelerine yer verdi.

Quebec Eyaleti Başbakanı Philippe Couillard ise sosyal medya hesabından yaptığı açıklamasında, bunun bir “terör saldırısı” olduğunu ifade ederek, Quebec halkına Müslümanlarla dayanışma içinde olmaları çağrısında bulundu.

Aynı camiye geçtiğimiz Ramazan ayında da domuz kafası bırakılmıştı.

Son gelen bilgilere göre; silahlı saldırganların 3 kişi olduğu, ölü sayısının ise arttığı belirlendi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.