Kapıda Dolandırıcılıkta Yeni Yöntem

Fotoğraf: İHA
Fotoğraf: İHA

Kargo ve pizza siparişi veren kişilere ‘teslimat fişi’ yerine senet imzalatıp 40 kişiyi 15 milyon lira dolandırdığı ileri sürülen 11 kişi gözaltına alındı.

İzmir Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne farklı zamanlarda başvuran 15 kişi, evlerine gelen kargo, pizza ve çiçek gibi malzemeleri teslim alırken teslimat fişi yerine senet imzalatıldığı şikayetinde bulundu. 15 mağdur, kurye aracılığıyla gelen pizza, çiçek ve kargoyu  teslim alırken teslimat fişi yerine fark etmeden imzaladıkları senetlerden dolayı icra takibine uğradıklarını belirtirken bazı senetlerin tefecilerin eline geçtiğini ve tefeciler tarafından tehdit edildiklerini söyledi. Bunun üzerine harekete geçen İzmir Emniyeti Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, suç şebekesini araştırmaya başladı.

BİLGİ TOPLAYIP SENET İMZALATIYORLAR

Polis, senet imzalatan suç şebekesinin 13 kişiden oluştuğunu, senet imzalatacakları kişilerin mal varlığı hakkında daha önceden bilgi topladıkları, şüphelilerin toplam 40 kişiye aynı yöntemle yaklaşık 15 milyon liralık senet imzalattığı tespit edildi. Delillerin toplanmasının ardından dün sabah saatlerinde İzmir, Manisa ve Diyarbakır’da eş zamanlı baskın düzenlendi ve 11 kişi gözaltına alındı. Zanlılarla birlikte oldukları ileri sürülen 2 avukat ise savcıya ifade vermek üzere adliyeye çağrıldı. Emniyetteki işlemleri devam eden şüphelilerin, işlemleri tamamlandıktan sonra adliyeye sevk edilecekleri bildirildi.

İHA

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.