Kaplan; Özgür ve Muhalif Basın Susturulmak İsteniyor

Kaplan; KCK Operasyonları ile özgür ve muhalif basın susturulmaya çalışılıyor

Hasip Kaplan, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, KCK’ya yönelik operasyonları değerlendirdi.

BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, KCK‘ya yönelik operasyonları değerlendirdi. ”Bugün yaşananlar çok açık bir sivil darbe sürecidir” diyen Kaplan, operasyonların ”Kürt medyası” ve ‘‘muhalif gazetecileri” hedef aldığını iddia etti.

Hasip Kaplan, operasyonla ”özgür basın ve muhalif basın yayın kuruluşlarını susturmak, sindirmek ve etkisiz hale getirme”nin amaçlandığını ileri sürerek, ”Bu operasyonlar kesinlikle hukuki ve meşru değildir, tamamen siyasidir, hukuk dışıdır, meşruiyetten uzaktır” diye konuştu.

Türkiye’de hukuktan, adaletten, bağımsız ve tarafsız yargıdan söz edilemeyeceğini öne süren Kaplan, ”Bütün bu siyasi tutuklama operasyonları yargının değil Hükümetin devreye koyduğu bir konsept dahilinde sürdürülmektedir” iddiasında bulundu.

Kaplan,  KCK ile ilgili olarak şöyle konuştu:Hasip Kaplan, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, KCK’ya yönelik operasyonları değerlendirdi.

”Geçmişte Genelkurmay karargahlarında, özel harp dairelerinde üretilen planlar, hazırlanan andıçlar bugün AKP merkezli olarak devreye konulmaktadır. Kenan Evren’in, faşist cuntanın bitiremediği işi bu gün AKP tamamlamaya çalışmaktadır. Bu nedenle gazetecisinden siyasetçisine, akademisyeninden sanatçısına varıncaya kadar muhalif kim varsa cezaevine atılmaktadır. Statükonun bir dönem irtica ile mücadele adı altında devreye koyduğu planların aynısı bugün AKP eliyle muhalif kesimlere, Kürtlere karşı uygulanmaktadır. Başbakanın altında imzasının bulunduğu 2006 tarihli “Bölücü faaliyetlere karşı eylem planı” başlıklı andıç adım adım uygulanmaktadır. O belge açıkça Kürtleri susturma belgesidir ve yürürlüğe girdiği tarihten bu yana Kürt demokratik muhalefetini sindirmek, susturmak, etkisiz hale getirmek için her türlü hukuk dışı yöntem ve araçlarla fütursuzca uygulanmaktadır.”

”Kürtleri susturma projesinin bugünkü ayağında Kürt basını hedef alınmıştır” diyen Kaplan, KCK’ya yönelik operasyonların sorunu derinleştirdiğini iddia etti.

İlgili Haberler;

BDP’li Vekiller ”Meclise Gitmeme” Kararı Aldılar

Hüseyin Çelik: Birileri Bu Memleketin Huzurunu Kaçırmak İsteyen PKK Ve KCK’nın Eline Koz Vermesin

BDP Eşbaşkanı Kışanak: Tutuklanan Arkadaşlarımız Derhal Serbest Bırakılsın

CHP’li Batum: Amacımız Cezaevinden Kurtarmak Değil Arkalarında Olduğumuzu Göstermek

TÜSİAD Başkanı Boyner: Kürt Sorununun Çözüm Yeri Parlamento’dur

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.