Kayseride 31 Tonluk Altın Rezervi Bulundu

Kayseri’nin Develi ilçesinde yapılan çalışmalarda 31 tonluk altın rezervi bulundu.

Wardell Armstrong International şirketi  tarafından yapılan  aramalarda . Develi ilçesi Öksüt köyü ile Zile kasabasıarasında bulunan Pıtıraklı mevkii, Şeben, Çamboğazı, Uzun Güney, Moduga Kalesi bölgesinde yapılan 57 sondaj çalışması sonucunda, 2 ayrı lokasyonda yaklaşık 31 ton altın rezervi  bulundu.

Öksüt Madencilik Genel Müdürü Bahri Yıldız, belirlenen altın kaynağını geliştirmek için Erciyes eteklerindeki Zamantı Irmağı çıkış tüneli ve çevresinde olmak üzere 2 yerde sondaj çalışmalarının yapılacağını ,altın kaynağını geliştirmek için 2012 yılında sondaj çalışmalarına devam  edileceğini belirtti

Çalışmalarla ilgili bilgi veren Öksüt Adencilik Genel Müdürü Bahri Yılmaz, Develi ilçesi Öksüt köyü ve Zile kasabası sınırları içerisindeki altın cevherleşmesi ile ilgili olarak Stratex Madencilik şirketi tarafından Ekim 2007 tarihinden 10 Nisan 2008 tarihine kadar jeolojik harita ve kayaçlardan numune alındığını kaydetti. Yılmaz, 17 Ağustos 2008 tarihinde sondaj çalışmalarının başlatıldığını, 17 Ağustos 2008’den 11 Mayıs 2009 tarihine kadar toplam 13 adet sondaj ile sahanın büyük bir bölümünde jeofizik etüt yapıldığını belirtti.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.