Kazak lider Nazarbayev, Obama ile görüştü

ASTANAKazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, ABD Başkanı Barack Obama ile Washington’da görüştü.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev, ABD Başkanı Barack Obama’nın davetlisi olarak Küresel Nükleer Güvenlik Zirvesi’ne katılıyor. Nazarbayev görüşmede ABD’nin Rusya ile stratejik silahların azaltılması konusunda imzaladığı anlaşmanın, dünyayı nükleer silahlardan koruma yolunda büyük bir adım olduğunu vurguladı.

Kazak-ABD ilişkilerinin geldiği noktadan duyduğu memnuniyeti dile getiren Nazarbayev, Kazakistan enerji sektöründe çalışan en büyük şirketlerin ABD firmaları olduğunu, 80 milyar dolarlık yabancı yatırımın içinde ABD şirketlerinin 30 milyar dolarla önde geldiğini belirtti. Devlet başkanları, görüşmede her iki ülkenin liderliğinde, dışişleri bakanlıkları arasında ortak çalışma yapacak bir komite kurulmasını kararlaştırdı.

Toplantıda, Afganistan, Orta Asya, Avrasya ve Kazakistan’ın Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) dönem başkanlığı hakkında bilgi alışverişinde bulunuldu.

ABD Başkanı Barack Obama, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev’den bölgedeki güvenliği ve istikrarı sağlamak için destek istedi. Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev ise ABD Başkanı Obama’yı Kasım ayında Astana’da yapılacak AGİT Devlet Başkanları zirvesine davet etti.

Bu arada Nazarbayev, Küresel Nükleer Güvenlik Zirvesi’ne katılan Hindistan Başbakanı Manmohan Singh ile bir görüşme yaptı. Nazarbayev daha sonra Birleşik Arap Emirlikleri Genel Kurmay Başkanı Yardımcısı ve Abu Dhabi Veliaht Prensi Mohammed Bin Zayed Al Nahyan ile iki ülke ilişkilerinin geliştirilmesini ele aldı.

Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile de görüşmesi planlanan Nazarbayev, 14 Nisan’da Kazakistan’a dönecek.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.