Kendi Dillerini En İyi Kullanan Liderler

Fotoğraf: Semra Şener, The Epoch Times

79. Dil bayramı nedeniyle düzenlenen etkinliklerde  ‘Ortak Dilimiz Türkçe’ye Saygı‘ adıyla çeşitli konuşmalar yapıldı. Çağdaş Sanatlar Merkezinde  yapılan toplantıya şair Ataol Behramoğlu, Prof. Kaya Türkay, Dil Derneği başkanı Sevgi Özel, Çağdaş Gazeteciler Derneği başkanı Ahmet Abakay ,Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık katıldı. Uğur Dündar,  Fenerbahçe’nin İstanbul’daki toplantısına katılmak zorunda olması sebebiyle  toplantıya katılamadı.

Dil Derneği Başkanı Sevgi Özel  ‘Tv ‘ler, Radyolar ve Gazeteler Dilsizleşiyor mu?’ konusunda yaptığı konuşmada sorunun daha meclisten başladığını, son milletvekili seçimlerinden sonra yapılan yemin töreninde  500 milletvekilinden 400’ünün milletvekili andını yanlış okuduğunu ve aksanlı telaffuz ettiklerini belirtti. Konuşmaları sırasında sözcükleri yanlış  telaffuz eden muhabirlerin çoğunlukla bir suçu olmadığını çünkü eskiden olduğu gibi usta çırak ilişkisinin ortadan kalktığını belirtti. ‘a’nın ‘ey’ olarak  okunduğunu ‘h’ ye ‘aş’ dendiğini ’f ‘nin ‘ef’ , ‘b’ nin ‘bi’ olarak  okunduğunu belirten Özel bileşik sözcüklerin de ayrı yazıldığını belirtti. Tv’lerde yapılan hatalara dikkat çeken Özel, inceltme işaretlerinin kaldırılmasından sonra da telaffuzun iyice bozulduğunu belirtti.

Çağdaş Gazeteciler Derneği Başkanı Ahmet Abakay bir çok dünya liderinin  kendi dillerini çok iyi konuştuklarını belirtti. Obama, Merkel, Sarkozy ve hatta Arap şeyhlerinin kendi dillerini çok iyi konuştuklarını söyledi. Basının toplumu yönlendirme konusundaki etkilerine de değinen Abakay  gazetecinin barış dilini kullanması gerektiğini belirtti.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.