KESK Başkanı: Hakem Kurulu Şike Yaptı

KESK Başkanı Lami Bilgin, The Epochtimestr

Hakem kurulunun memur maaş zamlarıyla ilgili olarak yapılan oylamasından sonra dün basına yaptığı açıklamada toplantıya katılmama kararını diğer konfederasyonlara ilettiklerini belirten KESK Başkanı Lami Bilgin,  saat 15:00’de Memur-Sen’in toplantıya katılmasıyla çoğunluğun sağlandığını, böylelikle kendilerinin de katıldıklarını belirtti. Toplantıdaki kararların hepsine şerh koyduklarını belirten Bilgin, alınan kararların hepsine karşı olduklarını, hükümetin dayatmak istediği kararların hakem kurulu aracılığyla dayattırıldığını söyledi. KESK Başkanı Lami Bilgin konuşmasını şöyle sürdürdü:

“4688 sayılı yasa sürecinde defalarca ifade ettik, hükümet bilinçli ve kasıtlı olarak toplu sözleşme kapsamını daraltttı.  Aynı zamanda tarafların imza yetkisini en aza indirgedi. Bu yetmezmiş gibi hakem kurulu gibi bir kurulun da birleşiminden tutun işleyişine kadar vergi ihtiyacı çerçevesinde öne çıkarmak suretiyle bu yasayı çoğunluğundan hareketle meclisten geçirdi. Bu yasaya göre 30 Nisan’da başlayan toplu sözleşme sürecinde gerçek anlamda bir toplu sözleşme olmadığını ifade ettik. Yani kamu çalışanlarının ekonomik, sosyal, mesleki, özlük ve demokratik yasal hakları toplu sözleşme döneminde ele alınmadı. Bu gün bile yüzlerce hizmetli, ek ödemelerden tutun da unvan değişikliklerine kadar taleplerini bize ilettiler ve iletmeye devam ediyorlar. Ancak buradan onlara seslenmek istiyorum. Sizin haklı talepleriniz hükümet tarafından hiçbir şekilde toplu sözleşme masasına getirilmedi. Çünkü toplu sözleşme kapsamı dışındadır diye hep danışma kurullarına atılmak zorunda bırakıldı.

Özellikle bugün itibariyle 5 gündür devam eden çalışmalarda şunu gördük. Hakem kurulu bileşeni itibariyle iradeye sahip değildir. Aynen bize şunu ifade ediyorlar hükümetin teklifi dışındaki diğer teklifleri değerlendirme ve karar alma yetisine sahip değildir. Değiliz. Bu irade  hükümetin göstermesi gereken iradedir. Burdan hareketle hakem kurulunun verdiği karar yarımlık ya da buçukluk yaklaşımı hakem kurulu tarafından gösterilmiştir. Bu karar bizim için kabul edilebilir değildir.  Yani yüzde 4 +4 çalışanların ekonomik ihtiyaçlarını karşılayan bir oran değildir. Hükümetin bize dayatmak istediği tutum hakem kuruluna kaydırılmıştır.’

Bilgin’in konuşması sık sık KESK’e bağlı memurların sloganlarıyla kesildi. “Şikeci hakem istemiyoruz, AKP’ye teslim olmayacağız”  gibi sloganlar atıldı. Bilgin konuşmasına şöyle devam etti:

“Kamu çalışanlarının 23 Mayıs’ta ortaya koyduğu irade böylelikle hakem kurulu tarafından da görmemezlikten gelinmiştir. Her ne kadar görmemezlikten gelinse dahi biz KESK olarak kamu çalışanlarının taleplerine uygun bir şekilde o görüşme sürecinde koymamız gerekenleri ortaya koyup gereken şerhleri yapacağız.

Hakem kurulunun öne çıkardığı karar şike kararıdır. Bizim tarafımızdan kabul edilmeyecektir.”

Eylem tutumlarını sürdürecelerini belirten Bilgin şu sözlerle konuşmasını sürdürdü.

“Bu yasa ile bize dayatılan ilk toplu sözleşme böylelikle kendiliğinden ortadan kalkmıştır. Yani ortada bir toplu sözleşme sistemi yok, sadece hükümet tarafından kamu çalışanlarına dayatılan bir oyun vardır. Bu oyun ortaya çıkmıştır.

Bundan sonra bütün konfederasyonlara düşen görev, ortak hareket edip kamuda çalışan memur ve işçilerin lehine bu yasayı en kısa zamanda değiştirmek ve gerçek anlamda bir toplu sözleşme masasında sistemi karşılıklı müzakere etmekten geçiyor.”

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.