KESK Üyeleri Ankara’da 4+4+4 ü Protesto İçin Eylem Yapıyor

 

Fotoğraf: Semra Şener, The Epochtimes

 

Yurdun çeşitli yerlerinden  kesintili eğitimi protesto etmek için Ankara’ya gelen KESK üyeleri  Gölbaşı yakınlarında polis tarafından durduruldu.

Polis engelini aşan bir grup Kesk üyesi sabah saat 10:00 dan itibaren Ankara’da GMK Bulvarı YKM önünde toplandı. Polis Güvenpark’ta eylem yapılmasını engellemek için panzerlerle barikat kurdu.

Eğitimde 4+4+4  olarak adlandırılan yasa tasarısına karşı eylem yapan eylemcileri bir emniyet  müdürü yolu trafiğe kapattıkları gerekçesiyle uyardı. Yolun açılmasını aksi takdirde müdahalede bulunacaklarını söyledi.

Kesk tarafından yapılan açıklamaya  göre  protesto eylemi 2 gün sürecek.

Bu arada İstanbul ve Diyarbakır’dan trenle gelen Kesk üyeleri tren garı önünde polis tarafından durdurulmak isteyince arbede çıktı. Polis gaz ve  tazyikli su ile müdahale etti.

 

Kesk resmi internet sitesinde ; İlköğretim Kanunu ve 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikalarında değişiklik yapılmasına Dair kanun Tasarısına karşı tepkileri demokratik bir biçimde ifade edebilmek için Ankara’da yapacakları basın açıklamasının hukuk dışı bir biçimde engellendiğini açıkladı. İçişleri Bakanlığının yayınladığı bir genelgeyle arkadaşlarının illerden çıkışlarının  engellendiğini , Adana’da 85 kişinin zorla gözaltına alındığı belirtildi. Ayrıca İzmir, Aydın, Balıkesir ,  Manisa, Kocaeli, Bursa, Malatya, Batman, Urfa, Konya, Hatay, Zonguldak, Tokat illerinden arkadaşlarımızın çıkışları engellendi, anayasal hak olan seyahat etme özgürlüğü ayaklar altına alındığı, engellemeleri aşarak Ankara’ya gelen arkadaşların da Girişlerde yollarının kesildiği belirtildi.

Bütün baskı, yasak ve engellemelere rağmen meşru ve demokratik hakkımızı kullanacakları belirtilen açıklamada  iki gün boyunca Ankara’da  GMK Bulvarı önünde ve Mithatpaşa köprüsü altında eylem yapacakları belirtildi.

Kesk üyeleri Ankara’nın soğuğuna rağmen GMK Bulvarındaki eylemlerine devam ediyorlar.

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.