Kılıçdaroğlu, Bursa’dan Referandum İçin ‘Hayır’ Çağrısı Yaptı

BURSACumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Bursa’da düzenlenen mitingde halka hitap etti. Kılıçdaroğlu, Fomara Meydanı’nda düzenlenen mitingde, Anayasa değişikliği için yapılacak referandum için ‘hayır’ çağrısı yaptı.

Kılıçdaroğlu, “Anayasa değiştirilecek. Bu anayasa işçinin sorununu, emeklinin, çiftçinin sorununu çözüyor mu? Dokunulmazlığı kaldırıyor mu? Hırsızlardan hesap sorulması için dokunulmazlığı kaldırmayan bu anayasayı milletin önüne hangi yüzle getirecekler? Recep Bey demiş ki, ‘Bunlar milletin önüne nasıl çıkacaklar?’ İşte biz milletin önündeyiz.” diye konuştu.

Türkiye’ye temiz siyaset getirme sözü veren Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

“Bursa bir tarih yazdı, şampiyonluk yaşadı. Bursa sanayi, tarih, tarım, üniversite, spor, kültür kenti. Ancak hak ettiği yerde değil. Bursa’yı İzmir yapacağız. Bu kardeşiniz sizden birisidir, sizin gibidir, sizin için çalışacaktır. Hiçbir yerde, hiçbir ortamda halkın çıkarları dışında çıkar düşünmeyeceğiz.

Siyasete yırtık ayakkabı ile gelip villalarda oturanları biliyorsunuz. ‘Tüyü bitmemiş yetimin hakkını yedirmeyeceğiz’ dediler. Fakir fukara, garip gureba edebiyatı yaptılar, ceplerini doldurdular. Önüne seçim sandığı gelecek. Diyeceksiniz ki, en büyük güç halktır, halktan üstün güç yoktur, halk size dersinizi verecektir. Oyunuzu temiz siyasetten yana kullanırsanız, işçinin, emekçinin, çiftçinin, esnafın hakkının kullanılmasından yana kullanırsanız, namuslu siyasetten yana kullanırsanız, bu kardeşiniz de başbakan olur.”

Türkiye’nin kötü yönetildiğini savunan Kılıçdaroğlu, ülkenin iyi noktada olmadığını ileri sürdü.

İşçinin, memurun, köylünün halinden memnunu olmadığını belirten CHP lideri, “Şurada bir afiş var, diyor ki ‘İşsizim, mutsuzum’. Kriz sizi teğet geçmedi o zaman. Recep Bey, ‘Efendim, kriz bizi teğet geçti, siz bana inanmadınız’ dedi. Kriz Recep Bey’i teğet geçti; ama vatandaşın böğrünü delip geçti. Sadece Bursa’da 100 bin kişi işsiz kaldı. Seni teğet geçti de şu Bursalılara bir sor bakalım: Bursa’yı teğet mi geçti, deldi mi geçti?” şeklinde konuştu.

“DOKUNULMAZLIKLAR KALDIRILMALI”

Temiz bir siyaset için dokunulmazlıklarını isteyen Kılıçdaroğlu, şu görüşleri dile getirdi:

“Biz size söz veriyoruz, daha özgürlükçü bir anayasa, daha demokratik bir anayasa, YÖK’ün kaldırıldığı, üniversitelerin özerk olduğu bir anayasayı biz getireceğiz. ‘Sayın Başbakan, sen dokunulmazlıkları neden kaldırmıyorsun, korktuğun nedir, bir bilelim’. Halka hesap vermeyi namuslu bir görev kabul eden, halkından korkmayan bir siyaset olmazsa, bu anayasaya ‘hayır’ diyeceğiz.”

Hükümeti telekulaklık yapmakla suçlayan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Önceden telefonlarınızın dinlenmesinden korkuyor muydunuz? Korkmuyordunuz. Peki şimdi? Bu hükümet telekulak hükümetidir. Bunların geninde hak yoktur, özgürlük yoktur. Tekel işçilerini coplayan bunlar değil miydi? Bunlar, demokrasi diyorlarsa, demokrasiyi rafa kaldıracaklar. Hak diyorlarsa, bilin ki hakkı rafa kaldıracaklar. Şimdi anayasa dediler, 12 Eylül paşalarından daha ağır bir anayasa getirecekler. Memurlara biz toplu sözleşme hakkı getiriyoruz diyorlar. Sevsinler senin toplu sözleşme hakkını. Peki grev hakkı getiriyorlar mı? Biz açılım diye topluğu ayrıştırmayacağız. Biz toplumu bütünleştireceğiz. İnsanlarımızın hepsi hoşgörülü, yüreği barış dolu. İnsanlarımız diyor ki, sorun varsa, karşılıklı anlayışla bunu çözebiliriz. Önümüzde 12 Eylül var. 12 Eylül’de bu hükümete ilk dersi vereceğiz. Söz mü? Bu sözü Ankara’da inşaallah Recep Bey duymuştur. Recep Bey’in ezberi bozulmuştur.”

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.