Kılıçdaroğlu: Mazotu 1,5 lira yapacağız

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir’in Ödemiş ilçesinde düzenlenen Tarım Mitingi’ne katıldı.İstasyon Meydanı’ndaki, “Çiftçilerimiz rahat bir nefes alsın diye bir ıslık da sen çal” sloganlı miting için İzmir başta olmak üzere Manisa, Muğla ve Aydın gibi illerden 100’ün üzerinde otobüsle partili taşındı.

Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nin, mitingde CHP’nin tarım politikalarını açıklayacağı duyurulmuştu. Kürsüye boynunda poşuyla çıkan Kılıçdaroğlu ise bunu yerine hükümeti eleştirdi. Mazotu 1,5 liraya düşüreceklerini, aile sigortası getireceklerini, her yoksul ailenin hesabına aylık 600 lira yatıracaklarını vaadetti. Çiftçinin ekip biçtiğini ama emeğinin karşılığını alamadığını söyleyen Kemal Kılıçdaroğlu, “Bir dönem pamuk, bu bölgenin en önemli ürünüydü; şimdi dışarıdan getiriyoruz. Besicilerin unutmaması gereken bir şey var. Cumhuriyet tarihinde ilk kez ithal angus geldi. Koyunumuzu da dışarıdan getirdik. Bu ülkede üretici var, her şey var, niye dışarıdan getiriliyor?” dedi.

Çiftçinin ülkenin çimentosu olduğunu belirterek, o çimentonun dokusunu AK Parti’nin bozduğunu iddia eden Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: “Bir hesap yaptık. Dedik ki acaba çiftçiye ne kadar destek verip ne kadar vergi aldılar? Bütün Türkiye’de 5 milyar lira destek verdiler. Ne kadar vergi aldılar? 6 milyar lira. Dışarıdan 20 milyar liralık da ithal ettiler. Şimdi ben buradan Türkiye’deki bütün çiftçilerine sesleniyorum. O 20 milyar lirayı yabancılar yerine bizim ülkemizdeki çiftçilere verseydi, bu çiftçi bütün dünyayı beslerdi. Çiftçi ekiyor ama nasıl ekiyor? Dünyanın en pahalı gübresi, mazotu, elektriği çiftçiye veriliyor. Ürünü ise dünyanın en ucuzu.”

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, miting için Ödemiş’e gelirken yolda üreticilerin sütlerini döktüğünü söyledi. Türkiye’de her çocuğun sabah bir bardak süt içmesi durumunda sütçünün sıkıntısının kalmayacağını, sütün ise sudan pahalı olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, “Bunlar çiftçi, esnaf, emeklinin dostu değil. Sizden bunları herkese anlatmanızı istiyorum. Ben Türkiye’nin her yerinde anlatacağım. Zeytinin bittiğini söylüyorlar. Üreticilerin hangisi memnun? Mücadelemize az kaldı. Emekli, hayatından memnun değilse AK Parti’ye dersini vermelidir.” diye konuştu.

Mazottaki ÖTV’yi kaldıracaklarını da vaadeden Kemal Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti: “Bunu işçi, emekli, halkçı Kemal sözü olarak veriyorum. Mazotu 1,5 lira yapacağız. Biliyorum, ‘Parayı nereden bulacaksın?’ diyecekler. Hiç merak etmeyin, biz paranın kimden ve nasıl toplandığını biliyoruz. Aile sigortası dedik, başladılar korkmaya. Dediler ki, ’12 milyon 500 bin yoksul var. Bir de kayıt dışı yoksul var. Onları niye hesaplamıyorsunuz?’ Ne yaparlarsa yapsınlar, ne düşünürlerse düşünsünler aile sigortasını getireceğiz. Yoksul kadının hesabına her ay 600 lira yatıracağız. Biz bunu dediğimiz zaman onlar da, ‘Bak bunlar yeşil kartı iptal edecekler.’ dedi. Bütün bakanların duysun, yeşil kart iptal edilmeyecek.”

Kılıçdaroğlu, hükümeti eleştirenlerin kapısına sabah polis dayandığını iddia ederek, CHP iktidarında ise o saatte vatandaşın kapısını sütçünün çalacağını söyledi. Kul hakkı yiyenlerden hesap soracaklarını belirterek, genel seçimde kendilerine oy vermeleri konusunda söz isteyen Kılıçdaroğlu, “Evet” cevabını alınca, “O zaman merak etmeyin. Siz de ben de söz verdik, sözümüzün arkasında duracağız. Türkiye’yi çok daha iyi yöneteceğiz. ‘CHP iktidara gelirse faizler yükselirmiş.’ diyorlar. Ödemiş meydanından söylüyorum, faizler asla yükselmeyecek, çünkü biz ekonomiyi biliyoruz.” şeklinde konuştu. CHP Genel Başkanı, AK Parti’nin çiftçi için politikalarını kimsenin bilmediğini, çiftçiyi imha planları olduğunu da öne sürerek, “Çiftçiyi aç bırakma planını adım adım hayata geçirdiler.” dedi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.