Kılıçdaroğlu: Patlamaların Sorumluları Hükümet ve Sendikalardır

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara’daki patlamaların sorumlusu olarak iktidarla sendikaları gördü. Kılıçdaroğlu, “Denetçiyi sen alacaksın. İktidardasın muhalefette değilsin. Bu sadece hükümetin değil sendikaların da görevi. Bunlar koltuklarında oturmamalı dünyaya da bakmalı. Girin o alana araştırın sendikalar olarak.” dedi.

Partisinin TBMM’deki haftalık olağan grup toplantısında konuşan Kılıçdaroğlu, OSTİM ve İvedik’teki patlamalar konusunda hükümeti suçladı.
Hükümet ve belediyenin birbirini suçladığını ileri süren Kılıçdaroğlu, “Kim yaptı, sorumlusu kim? Birçok aile hala mağdur. Orada ölenler de bizim insanımızdı. Orada alınteri döküyorlardı. Rüşvet vermiyorlardı. Oysa hukuk devletinde hukuk normlarının egemen olması lazım. Siyasetçinin de sorumluluğu vardır.” Bizde siyasetçilere bakıyoruz, hiç ilgisi yok. Efendim ‘hiç mi onların kabahati yok. Kayıt dışı çalışıyorlar, neden ihbar etmediler? Senin işin ne? Biri çıkıyor diyor ki ‘denetimi artırsaydık bu olmazdı.’ Denetçiyi sen alacaksın. Onlar daha çok şikayet ediyorlar. İktidardasın, muhalefette değilsin.” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin iş kazalarında birinci, güvenliğinde sonuncu olduğunu savunan Kılıçdaroğlu, “Batılı nasıl yapıyor? Önlemini alıyor. Bu ülkelerde iş kazalarına daha az rastlanıyor. Bu sadece hükümetin değil sendikaların da görevi. Bunlar koltuklarında oturmamalı dünyaya da bakmalı. Saygı duruşu ile bu çözülecekse hep beraber duralım. Girin o alana araştırın sendikalar olarak.” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan’ın Cumartesi Anneleri ile yaptığı toplantıya ilişkini ise şunları söyledi. “Güzel ama daha önce onlar için ne iş yaptıklarını bilmiyorum. ‘Birileri tarafından kullanılıyor’ demişti. Bu model hukuk devletine uygun bir model değil. Hak arama en temel haktır. Ama buna rağmen kullanıldığını söyleyeceksin. Cumartesi annelerinden birine demiş ki ‘o işi yapmak sadece bizim değil, diğer partilerin de desteği lazım’ demiş. Ben merak ediyorum. Faili meçhullerle ilgili Başbakan önerge vermeye hazırsa biz hazırız. Her şeyi yapıyorsun da bunu mu yapamıyorsun? Sen eğer faili meçhulleri çıkarmak istiyorsan buna destek ver. CHP’nin yaptığına destek ver. Varsa bir şey, söylüyorsak arkasında duracağız.Cumartesi Anneleri’nin dramını da sömürmeye kalkıyor. Biz bunu sömürtmeyeceğiz. Her yurttaşın hak aradığı zaman biz onlara destek vereceğiz.”

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.