Kılıçdaroğlu, Protestocu Öğrencilerin de Aralarında Bulunduğu Öğrenci Temsilcileriyle Görüştü

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, parti genel merkezinde aralarında Cumhurbaşkanı, Başbakanv ve YÖK Başkanı’nı protesto eden öğrencilerin de bulunduğu 23 üniversitenin öğrenci konseyi temsilcileriyle biraraya geldi. Gelmesi beklenen 7 üniversitenin temsilcisi ise görüşmeye katılmadı.

Basına kapalı gerçekleşen görüşmeye, Türkiye Gençlik Birliği temsilcileri ile Atatürkçü Düşünce Klübü temsilcileri ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Engin Altay ile CHP Gençlik Kolları Genel Başkanı İrfan Kıvanç Yıldız’ın da yer aldığı yaklaşık 60 kişilik bir topluluk katıldı. Yaklaşık 1.5 saat süren görüşmede öğrenciler Kılıçdaroğlu’na “YÖK’ün kaldırılması, rektörlük seçimlerinde oy kullanma hakkı, yurt barınma sorunları, harçlar” gibi birçok konuda görüşlerini iletti. Görüşme sonrası öğrenciler tarafından yapılan açıklamalarda ise AK Parti ve hükumeti eleştiren ifadelerin kullanılması dikkat çekti. Galatasaray Üniversitesi Öğrenci Konseyi Temsilcisi Selim Kayhan, görüşme trafiğinin yumurtalı saldırı ile başladığını hatırlattı. Kendi sorunlarını anlatma bakımından bu tür görüşmeleri önemsediklerini vurgulayan Kayhan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kendilerini davet etmemesini eleştirdi. 27 Ocak’ta Başbakanın Erzurum’da öğrenciler ile yapacağı görüşmede orada olacaklarını anlatan Kayhan, 120 öğrenci konseyinden yalnız 40 tanesinin davet edildiğini belirterek basın açıklamasıyla neden orada olmadıklarını soracaklarını ifade etti. YÖK’ün kaldırılması başta olmak üzere birçok konuda görüşlerini ilettiklerini dile getiren Kayhan, Kılıçdaroğlu’nun sorunlarına ilişkin görüşlerini söylediğini aktardı. Kayhan, diğer partilerle de görüşme talebinde bulunacaklarını ifade etti.
9 Eylül Üniversite Öğrenci Konseyi Temsilcisi Mustafa Anıl Feroğlu da hükumeti eleştirdi. Celal Bayar Üniversitesi Atatürkçü Düşünce Kulübü Başkanı Erdem Özdemir, AK Parti’nin kendi rektörlerini üniversitelere atayarak bilimin önüne taş koyduğunu iddia etti. Özdemir, YÖK’ün kaldırılmasının ortak görüş olarak öne çıktığını savundu. Yeditepe Üniversitesi eski Öğrenci Konseyi Temsilcisi Şener Akdemir ise Ergenekon soruşturması nedeniyle çalışma yürütemediklerini ileri sürdü.

“TÜRKİYE TUNUS GİBİ OLMASIN”
Toplantı sonrası CHP adına konuşan Genel Başkan Yardımcısı Engin Altay, görüşmeden dolayı Türkiye’nin geleceği adına umutlandığını söyledi. Memleket meselelerine gençlerin ilgi duymasının sevindirici olduğunun altını çizen Altay, 16 Öğrenci Konseyi temsilcisinin görüşmede söz aldığını belirtti. Görüşmenin basına kapalı olarak yapılmasının nedenini ise “Öğrencilerimizin eğitim yaşantılarında bir sıkıntı olmasın ve bertaraf edilmesinler diye tüm katılımcıların görülmesini istemedik” şeklinde açıklayan Altay, öğrencilerin diplomalı işsizliğinin doğuracağı vahim sonuçlardan endişeli olduklarını belirterek Tunus’ta yaşananların Türkiye’de yaşanmasını arzu etmediklerini kaydetti. Altay, bunun için hükümetin planlı uygulamalar yapmasını istedi. “Bir ülkede Başbakan üniversiteye bin tane polisle gidiyorsa o ülkede başbakan ayrımcılığın, anarşinin fitilini kendisi ateşliyor demektir. Savaş halinde olduğumuz bir ülkeye bile başbakan bin polisle gitmez.” diyen Altay, Başbakanın sadece 40 Öğrenci Konseyi Temsilcisini çağırmasının da bölücülük olduğunu iddia etti.

“BAŞBAKAN OLARAK BÜTÜN ÖĞRENCİLERLE GÖRÜŞMELİYDİ”
AK Parti Genel Başkanı olarak bu görüşmeyi yapması halinde buna birşey denilemeyeceğini dile getiren Altay, Başbakan olarak görüşmesi halinde ise bütün öğrenci konseyi başkanlarını davet ederek hepsini sabırla, nezaketle ve tahammülle dinlemesi ve hükumet olarak da ortaya çare koyması gerektiğini savundu. Aksi halde Türkiye’de yaşanan ve herkesi üzüntüye sevk eden olayların yeniden Türkiye’de cereyan etmesine zemin hazırlayacağını ileri süren Altay, “Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, kendisini ziyaret eden gençler aracılığıyla hem onlara hem de tüm gençlere ‘şiddet içermemek kaydıyla gençler, ülkeyi yöneten, siyaset yapan herkesi protesto edebilirler, eylem yapabilirler, düşüncelerini çeşitli vesilelerle ortaya koyabilirler. Bu onların en temel anayasal görevidir, demokrasinin de olmazsa olmazıdır’ mesajını verdi.” diye konuştu.

PROTESTOCU ÖĞRENCİLER GÖRÜŞMEYE KATILDI
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve YÖK YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan’ın öğrenciler ile yaptığı görüşme ile Başbakanın İstanbul’da rektörler ile yaptığı görüşmeyi protesto eden öğrencilerden bazılarıyla da görüştü. Daha önceki yapılan görüşmelerde yaşanan protestoların aksine bu görüşmede, parti genel merkezi önünde bir protesto yapılmaması ise dikkat çekti. Görüşmeye katılan bazı protestocu öğrenciler, Başbakanın Erzurum’da öğrenciler ile yapacağı görüşmeyi de protesto edeceklerini dile getirdi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.