Kılıçdaroğlu ve Bahçeli’nin Yemin Töreninde Tutumları Ne Olacak?

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu Ayaş Dut Festivaline katıldı. Festivalde halka seslenen Kılıçdaroğlu dönüşte gazetecilerin tutuklu vekillerle ilgili sorularını yanıtladı.

İyi niyetle salı gününe kadar bekleyeceklerini söyledi. Salı günü yapılacak yemin töreninde 550 milletvekilinin de meclis çatısı altında olması gerektiğinin altını çizdiği konuşmasında yargının olayı kan davası haline getirdiğini iddia etti.

Ayaş Dut Festivalinde halka seslenen Kılıçdaroğlu ”Milletin iradesi tecelli edinceye kadar, milletvekili seçilip mazbata alıp, TBMM’ye Yüksek Seçim Kurulunun bildirdiği isimler, Resmi Gazete’de yayımlanan isimler TBMM’ye gelip yemin içinceye kadar CHP kararlı, vakur duruşunu sergileyecektir. Ödün vermeyeceğiz”dedi.

Bahçeli Yazılı Açıklama Yaptı

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli yaptığı yazılı açıklamada; TBMM’nin saygınlığına ve millet iradesinin vazgeçilmezliğine inandığından dolayı Milliyetçi Hareket Partisi olarak Meclis’in yemin törenine tüm milletvekilleriyle eksiksiz bir şekilde katılacaklarını ve demokrasinin işlemesine destek vereceklerini ifade etti.

Bahçeli’nin yazılı açıklamasının devamında : “Milliyetçi Hareket Partisi, vahim bir hal alan siyasi ve demokrasi krizinin, güdümlü yargı yoluyla ya da boykot niyetleriyle değil, TBMM içerisinde aşılacağına yürekten inanmaktadır. Başta Sayın Engin Alan olmak üzere, milletvekili seçilen ve halen cezaevinde bulunan şahısların, itirazlarına rağmen tutukluluk hallerinin devam etmesi tam anlamıyla hukuk skandalıdır. Bu demokrasi ayıbının bir üst mahkeme tarafından ortadan kaldırılması her şeyden öncelikli hale gelmiştir.”dedi.

 

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.