Kılıçdaroğlu”Yargıyı çalıştırmayan sensin…”

Fot:harbimi.net

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kamuoyunda tartışılan tahliyeler konusunda hükumete yüklendi. Yargıdaki tıkanmanın sebebi olarak AK Parti iktidarını gösteren Kılıçdaroğlu, “Yargıyı çalıştırmayan sensin. Sen bu sorunların çözülmemesine katkı sağlıyorsun.” dedi.

TBMM’de partisinin grubunda konuşan Kılıçdaroğlu, 31 Aralık’ta uygulaman CMK 102. madde kapsamında 10 yılını dolduran bazı tutukluların tahliyesini değerlendirirken, “Yargının sorunları var çözülmedi, görmemezlikten gelindi. Sormadık ‘bu yargıç neden serbest bıraktı tutukluları’ diye. ‘Neden doğru dürüst araştırma yapmıyorsun diye sormadık.’ Yargıç ve Savcı açığımız var deniyor. Bu açık nasıl giderilecek. Tabi ki sınavla. Zaten doğru olan da budur. Hak eden bilen kazansın bunun için yapılır. AK Parti diyor ki ben istediğimi alırım. O zaman niye sınav yapıyorsun? ‘Biz sınav yapıyorduk Danıştay bizi engelledi dedi’ bakan. Neden engelledi? Doğru dürüst yapmadığınız için. Yargıç olur olmaz her şeyi bilirkişiye gönderir. Yıllardır bilinen olay AK Parti çözüm üretti mi? Bunu çözecek olan kim iktidar. Kılını bile kıpırdatmıyor. Yargıyı çalıştırmayan sensin. Sen bu sorunların çözülmemesine katkı sağlıyorsun.” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, görüşülmekte olan dosyalardan da iktidarı sorumlu tuttu. “Hizbullah davasında 5 yıl dosya bekledi. Hiç çıkıp neden 5 yıl sizde bekledi diye sordunuz mu?” diye soran CHP lideri, “Adli Tıp bütün her yerde var. Uzmanlar burada çalışır. Öyle bir noktaya geldi ki Adli Tıp Kurumu’nu kendilerine benzettiler. Bu kurum bir iktidara yanaşma olabilir mi? Hizbullah davasında 5 yıl dosya bekledi. Hiç çıkıp neden 5 yıl sizde bekledi diye sordunuz mu? Sen 5 yıl süreyle hangi gerekçeyle niçin tuttun. Yargıtay’ın iş yükü malum. Bunların iktidarında 30’u aşkın üye vardı toplanamadılar. Bakan katılmadı neden benim adamlarım atanacak diye. 30’u aşkın üye toplandı ama atama yapamadılar. Yani yavuz hırsız misali. Bunlar iki düzenleme getirdiler. Yargıtay’da daire sayısı ona göre düzenliyorlardı.” yorumunu yaptı.

“İÇERİDE BERAAT EDECEKLER VAR BİZ HALA İÇERİDE TUTUYORUZ”
Kılıçdaroğlu, AK Parti’nin, yargıdaki tıkanmanın nedeni olarak Yargıtay’ı göstermesine de tepki gösterdi. AK Parti’nin Yargıtay için, “Dosyaları görüşmek için elinden tutan mı var neden yasayı uygulayamıyorsunuz?” şeklinde suçlamalarda bulunduğunu ileri süren CHP Genel Başkanı, “Çıkan yasaları bir izle bakalım 2005’te çıkan bir yasa neden uygulanmaya konmuyor. Yargıda birçok alanda sorunlar olabilir ama önyargı ile yaklaşmamak lazım. Sağlıklı akıllı çözümlerle yola çıkarsak bu sorunu aşabiliriz. Orayı da özerk bir statüye kavuşturmamız gerekiyor. Eğer siyasi otoriteye savcının istediği kişiyi yandaş olarak gönderiyorsa sağlıklı yargı olmaz. Polis sadece iktidarın istediği belgeleri savcıya götürüyorsa bu böyle olmaz. Bir konuda uzmanlaşmış yargıcı bir başka kararla başka konuya bakar hale getirebiliyoruz. Adalet Bakanlığından ayrılan pay çok küçük. Vakıf olmasa adalet toparlanamaz. Tebliğ yapamıyorsunuz pul parası yok diye. 8 yıldır yargı ihmal edildi. Yargıyı ele geçirme değil sorunlarını çözme iktidarın görevi. Eğer bunu yapmazsak yargıdan beklediğimiz sonuçları elde edemeyiz.” şeklinde konuştu.
“İçeride beraat edecekler var biz hala içeride tutuyoruz” iddiasında bulunan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: “İnsanları alacaksınız aylarca yıllarca içeride tutacaksınız ve buna adalet diyeceksiniz. İcra davaları en çok ortaya çıkan davalar bu toplumu bu hale getirdi. Bunlar neden gündeme geldi. Hizbullah davası nedeniyle. Biz pişman değiliz diyorlar. Siz iktidar değil misiniz? Ne iş yapıyorsunuz? Siz şikayet ediyorsanız o koltuklarda ne işiniz var. Siz kalkıp şikayet edeceksiniz. Sizin göreviniz ne? Neden çözmediniz? Sekiz yıldır ne yaptınız? Sadece biz değil Yargıtay da söyledi bunu. Onlara yakın bir gazetede Yargıtay üyesi yazdı. Adalette bütün sorunlar getirilir bakanın önüne konulur. Birincisi yargı sorunlarını çözmek için önyargılı olmamak gerekiyor. Bizin gördüğümüz şu var olan sorunları Yargıyı ele geçirmek için uygulamaya başladı. Bu tuzağa ülke aydınlarının düşmemesi gerekir.”

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.