Kılıçradoğlu: Laikliğe Takılıp Kalmayacağız

İSTANBULCumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, laik, sosyal ve hukuk devleti olan Türkiye’nin laikliğe takılıp kaldığını ve bu arada sosyal hukuk devletinin elden gittiğini söyledi. Sadaka dağıtan bir devletin asla sosyal devlet olamayacağını belirten Kılıçdaroğlu, “Yoksulluğun süreğen kılındığı ve siyasi otorite tarafından sömürü haline getirildiği devlet sosyal devlet olamaz.” diye konuştu. Kılıçdaroğlu, iktidara gelmeleri halinde laikliğe takılıp kalmayacaklarını ve öncelikle yoksulun karnının doyup doymadığına bakacaklarını belirtti. İstanbul Sanayi Odası binasına kurmaylarıyla birlikte küçük bir şehir turu atıp yürüyerek gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İSO Ekim Ayı Olağan Meclis Toplantısı’na katıldı. İSO Meclisi’nde sanayicilere seslenen Kılıçdaroğlu, Cuma günü kutlanacak Cumhuriyet Bayramı’nı hatırlatarak konuşmasına başladı. Cumhuriyet’in kurulmasından sonra bir çok alanda yaşanan ekonomik, sosyal ve kültürel gelişmelere dikkat çeken Kılıçdaroğlu, AK Parti iktidarına eleştiriler yöneltti.

Nükleer Santral ihalesini hatırlatan Kılıçdaroğlu, “Size bir süprizim var” diyerek sanayicilerin dikkatini çekti. Sanayicilere ‘Nükleer santral ihalesini hiç incelediniz mi?” diyen Kılıçdaroğlu, santralin kurulması halinde enerji fiyatlarından şikayet eden sanayicinin enerjiyi daha pahalıya kullanacağını söyledi. Kılıçdaroğlu, hükümetin iptal edilmemesi için anlaşmayı uluslararası anlaşma statüsünde gerçekleştirdiğini öne sürdü.

Sanayiciden alınan TRT payına da değinen Kılıçdaroğlu, hükümetin söz vermesine karşın sanayiciden TRT payını kaldırmadığını söyledi. Hükümetin bütün seçim bildirilerinde TRT payının kaldırılacağı sözünü verdiğini ancak bunu yerine getirmediğini aktaran Kılıçdaroğlu, “Ben Plan Bütçe Komisyonu üyesiydim defalarca hatırlattım, ‘söz verdiniz niye kaldırmıyorsunuz?’ diye. TRT payını neden kaldırmadınız? TRT İngiltere’nin BBC’si gibi saygın bir kanal olsa itirazımız olmaz. Hadi bu faturayı ödüyoruz ama bu TRT farklı bir TRT. Yurtdaşın bağımsız, özgür haber alması söz konusu değil. Bunu sadece bu iktidar için söylemiyorum. Pek çok iktidar döneminde iktidarların borazanı olma görevini üstlenmiş. Benim vergimle bana karşı yayın yapamazsın.” dedi.

Türkiye’nin asıl yapması gerekenin sosyal devletin yeniden kurulması olduğuna vurgu yapan Kılıçdaroğlu, Anayasa’da devletin tarifinin laik, sosyal ve hukuk devleti olarak yapıldığını hatırlattı. Türkiye’nin yıllar boyu laikliğe takılıp kaldığına vurgu yapan Kılıçdaroğlu, “Biz laikliğe takılır ve orada kalırız. Bu arada asıl elden giden sosyal hukuk devletidir. Türkiye Cumhuriyeti Sosyal hukuk develeti olduğunu kimse söyleyemez. Sadaka dağıtan bir devlet sosyal hukuk devleti olmaz. Yoksulluğun süregen kılındığı ve siyasi otoride tarafından sömürü haline getirildiği devlet sosyal devlet olamaz. ” diye konuştu.

Sosyal devletti kişinin ve yoksulluğun öneminin büyük olduğunu aktaran Kılıçradoğlu, bireyin devletten hak isteme yetkisi olduğunu aktardı. CHP olarak laikliğe takılıp kalmayacaklarını belirten Kılıçdaroğlu, “Sadece laikliğe takılıp kalmayacağız. Önce insanın karnı doyacak. Karnı doyacak ki komşusunu, mahallesini, Türkiye’yi düşünsün. Önce insanımızın karnını doyuracağız. Nasıl olacak peki? Sanayiyle yani üreterek olacak.”

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.