Kırgız-Özbek sınırında büyük dram

ANDİCANKırgızistan’ın güneyindeki Oş ve Celalabat’ta etnik çatışmalar devam ederken, binlerce insanın yığıldığı Özbek-Kırgız sınırında son yılların en büyük dramı yaşanıyor.CİHAN’ın girdiği sınır nokrasında binlerce insan saldırılarda korunmak amacıyla Özbekistan’a geçmeye çalışıyor. Özbek taraf ise imkanlar ölçüsünde mültecileri kabul ediyor.

Ülkenin dört bir yanından ise mültecilerin yerleştirildiği Andican’a kamyonlarla insani yardım gönderiliyor. Mültecilerin geçiş noktalarına çok sayı otobüs sevk edilirken buralarda gelecek yaralı ve hastalara müdahale amacıyla ambulanslar bekletiliyor.

Kırgızistan’ın güney bölgesi Oş ve Celalalabad kentlerinde Kırgızlarla, Özbek etnik topluluklar arasında çıkan çatışmalar artarak devam ediyor. 100 bine yakın Özbek sınırı geçerek Özbekistan’a sığınırken, kardeş kavgasında ölü sayısı 117’ye yaralı sayısı da bin 500’e ulaştı. Hastanelerde acil kan ve tıbbi malzeme ihtiyacı olduğu belirtilirken, marketlerin kapalı olması nedeni ile bölgede gıda sorunu yaşanıyor.

Özbekistan’a geçen mülteci sayısı ise 75 bini buldu. Özbekistan Sağlık Bakanı Adham İkramov Celakuduk, Dostluk, Pahtabat ve Hocaobat gibi sınır noktalarından Özbek asıllı Kırgızistan vatandaşı 75 bin kişinin Özbekistan tarafına geçtiğini söyledi.

Sınırlardan geçenler en yakınlardaki okul, spor tesisleri ve hazırlanan mülteci kamplarına yerleştiriliyor.

Bu arada bugün Oş hava alanına hangi devlete ait olduğu belirlenemeyen çok sayıda uçak iniş yaparken insanların yığıldığı Kırgız-Özbek sınırı üzerinde ise Özbek ve Kırgız helikopterleri devriye uçuşları yaptı.

Sınıra gelen yaralılar ve hamile kadınlar ise bekletilmeden Özbekistan tarafına geçiriliyor.

Habercilere  konuşan mültecilerin ise adeta kan ağladı. Her birinin ayrı bir hikayesi bulunuyor. Kimi annesini, kimi çocuğunu kimi bir başka yakını ve kimi ise varını yoğunu kaybetmiş. Mülteciler ölü ve yaralı sayısının ise çok daya yüksek olduğunu dile getirdi.

Kırgızistan’da Özbeklere yönelik planlı ve bilinçli bir sindirme operasyonun başlatıldığını dile getiren mülteciler, insaflı hiçbir Kırgız’ın bunu yapamayacağını ve bu saldırıların arkasında üçüncü bir gücün olduğuna dikkat çekti.

Özbekistan sınırının yanı başında dikenli teller arkasında geçecekleri anı bekleyen mültecilerin bekleyişleri dramatik ve yürek burkan görüntülere sahne oluyor.

Özbekistan’a geçen mülteciler ise kamplara yerleştiriliyor. Mülteciler her şeye rağmen arkada bıraktıkları yakınlarını düşünüyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.