KKTC’nin yeni Başbakanı İrsen Küçük

LEFKOŞAUlusal Birlik Partisi (UBP) Genel Sekreteri İrsen Küçük, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) yeni Başbakanı seçildi. UBP’nin 8. olağanüstü kurultayında konuşan Küçük, Türkiye’nin ekonomik tedbirlerini överek, anavatan ile ortak politika izleyeceklerini ifade etti.

Lefkoşa Atatürk Kapalı Spor Salonu’nda yapılan UBP 8. Olağanüstü Kurultayı’na tek aday olarak giren UBP Genel Sekreteri İrsen Küçük, seçim yapılmaksızın Başbakan ilan edildi. Kurultay’ın açılış konuşmasını yapan Küçük, KKTC’de yeni dönemde halkın geleceği için bir takım tedbirler alacaklarını bildirdi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki hükümetin Türkiye’de aldığı ekonomik tedbirlerin semeresini Türk halkının gördüğünü belirten Küçük, “Yunanistan iflasın eşiğinde, İspanya, Portekiz hatta İtalya bile krizle boğuşuyor. Erdoğan’ın aldığı ekonomik tedbirlerle krizin etkisi en aza indirilmiş hatta savuşturulmuştur.” ifadelerini kullandı.

Recep Tayyip Erdoğan’la Türkiye’nin atılım yaptığına dikkat çeken Küçük, Erdoğan’ın ekonomik tedbirlerinin dünyanın takdirini topladığını vurguladı. Bugüne kadar savunma yapan Türkiye’nin Erdoğan’la beraber iç ve dış politikada takdir edildiğini belirtti. Yeni hükümetin de ekonomide anavatan Türkiye ile birlikte bir takım tedbirler alacağını belirten Küçük, alınacak kararlarla Kıbrıs Türk halkının refahının artırılacağını belirtti.

EROĞLU’NDAN EDEBALİ NASİHATLERİ

KKTC’de Derviş Eroğlu’nun Cumhurbaşkanı olmasının ardından UBP’de Başbakan kim olacak sorusu cevabını buldu. Eroğlu’nun saraya çıkmasının ardından Başbakanlık koltuğu için aday fazlalığı yaşayan UBP’de, Eroğlu’nun verdiği akşam yemeği aday sayısını teke düşürmüştü. Daha önce aday olacaklarını açıklayan İçişleri Bakanı İlkay Kamil, Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, Ulaştırma Bakanı Hasan Taçoy ve Genel Sekreter İrsen Küçük UBP’nin Başbakan adayları arasındaydı.

KKTC Cumhurbaşkanlığında vekillere verilen akşam yemeğinin ardından UBP’nin tek aday olarak kurultay yapacağı bildirilmişti. Lefkoşa Atatürk Spor Salonunda yapılan kurultaya Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’da katılarak bir konuşma yaptı.

Eroğlu yaptığı konuşmada birlik ve beraberliğe vurgu yaparak UBP’nin parti içi karışıklığa karışmadan tek adaylı bir kurultay gerçekleştirmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Eroğlu yeni seçilen Başbakan’a ve UBP’lilere Şeyh Edebali’nin Osman Gazi’ye olan öğütlerini okudu. Şeyh Edebali’nin öğütlerini kendi hayatında düstur edindiğini belirten Eroğlu, siyasi hayatı boyunca hep sabrettiğini bir çok kere zorluk yaşadığını ama en sonunda kazandığını belirtti.

ULUSAL KONSEY TAMAMLANMAK ÜZERE

26 Mayıs’ta başlayacak olan müzakerelerle ilgili de bilgi veren Eroğlu, oluşturduğu Ulusal Konsey’in ve müzakere heyetinin tamamlanmak üzere olduğunu belirtti. Seçimlerde söz verdiği gibi sürdürülen müzakerelerde halkın iradesini yansıtacağını belirten Eroğlu çözümden yana olduklarını belirtti. Çözüm adı altında egemen eşitliğin ortadan kaldırılmasına izin vermeyeceklerini belirten Eroğlu, varılacak anlaşmanın Kıbrıslı Türkleri 74 öncesine götürmeyecek bir anlaşma olması gerektiğini de vurguladı.

Divan Başkanı’nın seçime gerek duyulmadan Küçük’ü Başbakan ilan etmesinin ardından UBP’li vekil ve bakanlar hep beraber kürsüye çıkarak halkı selamladırlar. Kurultaya Demokrat Parti lideri Serdar Denktaş da çelenk gönderdi.

Divan Başkanı Tarım Bakanı Nazım Çavuşoğlu, seçimin tek adayı olduğu için oylamaya geçilmesine gerek olmadığını belirterek divan kararıyla İrsek Küçük’ü Başbakan ilan etti.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.