Kocaeli’nde Kimya Ve Oto Yedek Parça Fabrikası Alev Alev Yandı

Fotoğraf: İHA
Fotoğraf: İHA

Kocaeli’nde bir kimya fabrikasında gece geç saatlerde başlayan yangın büyüyerek otomobil yedek parça fabrikasına da sıçradı. Alevlerin büyüklüğü ve yaşanan patlamalar nedeniyle itfaiye yangına müdahale etmekte zorlandı.

Edinilen bilgiye göre, gece 04.00 civarında Vezirçiftliği mahallesinde bulunan bir kimya fabrikasında henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı. Kısa sürede büyüyen alevler daha sonra önünde bulunan otomobil yedek parça üreten başka bir fabrikaya daha sıçradı. Yangını gören vatandaşların haber vermesi üzerine olay yerine Kocaeli’nin tüm ilçelerinden çok sayıda itfaiye ekibi sevk edildi. Kısa sürede olay yerine gelen ekipler yangına müdahale etmeye çalışsa da büyüyen alevler ve sürekli yaşanan patlamalar nedeniyle itfaiyeciler yangına müdahale etmekte zorlandı.

Yangının yaşandığı fabrikaların yanında bulunan diğer fabrikalarda tedbir amaçlı vardiyalar boşaltılarak üretimler durduruldu ve işçiler fabrikaların dışında güvenli bölgelere alındı.

ALEVLER YENİDEN YÜKSELDİ

Bir kimya fabrikasında gece saatlerinde başlayan ve çevre fabrikalara da sıçrayan yangında, kontrol altına alınma çalışmaları sırasında yeniden alevler yükseldi.

Vezirçiftliği mahallesi D130 Karayolu üzerinde bulunan bir kimya fabrikasında gece saat 04.00 sıralarında başlayan ve halen devam eden yangında alevler yeniden yükseldi. Kimya fabrikasında başlayan ve solvent tanklarının tutuşarak patlaması sonrasında yan tarafındaki otomotiv yan sanayi üretim fabrikasına sıçrayan yangın önce 3 saatlik bir çalışma ile kontrol altına alınmıştı. Can kaybının yaşanmadığı yangında sabah 07.30 sıralarında yeniden alevlerin yükselmeye başladı. Alevlerin yükseldiği fabrikada Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve çevre illerden gelen itfaiye ekiplerince söndürme çalışmaları yoğunlaştırıldı.

Yaklasık 40’a yakın su tankeri ile itfaiye araçlarına gece boyunca su takviyesi yapılan yangında, yangının çıktığı kimya fabrikası halen yanarken alevlerin sıçradığı otomotiv yan sanayi fabrikası ise yanarak kül oldu. Yangında ayrıca çevrede bulunan biri tavuk olmak üzere iki fabrika daha alevlerden hasar gördü.

Yangında ayrıca alevlere ilk müdahaleyi yapan bir itfaiye aracı da yanarak kullanılmaz hale geldi.

İHA

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.