Köln Kitap Fuarı’nda 15 Bin Eser Sergileniyor

Resim: Getty Images

KÖLN– Almanya’nın Köln kentinde 15 Ekim’de kapılarını kitapseverlere açan ve 25 Ekim tarihine kadar devam edecek olan Köln kitap fuarı büyük ilgi gördü.

Kitap fuarında 70 yayıncı kuruluş toplam 15 binin üzerinde eser sergiliyor. Bilimsel kitaplardan, romanlara, edebiyat serilerinden fikir ve felsefi çalışmalara, yemek kitaplarından, çocuk ve gençlere hitap eden kitaplar, Türkçe ve Almancaya çevrilmiş dini kitapların yanı sıra CD ve DVD’ler Avrupa’nın farklı ülkelerinden ve şehirlerinden gelen ziyaretçiler tarafından ilgi görüyor.

Köln kitap fuarı ilk haftada Dr.Sevim Asımgil, Sema Maraşlı, Nurdan Damla, Aysal Aytaç ve Mehmet Ali Bulut ve Demokrat Yargı Derneği Eşbaşkanı Doc.Dr.Osman Can’ı ağırlarken ikinci haftada da Prof.Dr. İskender Pala, Prof.Dr. Dogu Ergil, Doc.Dr. Önder Aytaç, Turgay Güler, Mine İzge ve Osman Kaplan’ı ağırlayarak okurları ile buluşturacak.

Fuar süresi boyunca birçok söyleşi, panel, sergi, kitap okuma ve benzeri etkinlikler düzenleniyor. Türk sanat ve kültürünü yansıtan hat ve tezhip sanatı yansıtan İslam motifli tabak ve levha üzerine el emeği ile işlenmiş eş hediyelik eşyalar fuarda ziyaretçilere sunuluyor.

Köln kitap fuarına yayınevlerinden; Timaş, Kaynak, Diyanet, Nesil yayınları büyük ilgi görüyor. İlk günlerde en çok aranılan kitaplar arasında Hüseyin Kutlu hattıyla Kuran-ı Kerim büyük ilgi görürken, çocuk ve aile kitapları en çok satan kitaplar arasında yerini aldı. Kaynak Kültür Yayınlarının çıkardığı Fethullah Gülen ve Gülen hareketi kitapları da en çok rağbet gören ve satan kitaplardan oldu. İpek Yayınları stantlarını imzalayan Dr.Sevim Asımgil’in kitapları büyük ilgi gördü. Yazar Asımgil fuar sonuna kadar kitaplarını imzalamaya devam ediyor.

Köln kitap fuarı hakkında fikirlerini belirten fuar organizatörü Mehmet Ali Demirel, “Kitap fuarını ziyaret eden kitapseverlerin yoğun ilgisinden anlaşılacağı gibi Almanya’da yeni nesil kitaplara büyük ilgi gösteriyor.” dedi.

Almanya’da yeni nesle kitap ve kitap okuma sevgisini aşılamak, daha çok insanı kitap fuarına çekmek için Köln kitap fuarında çekilişlerle çeşitli hediyeler veriliyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.