Komedi Vahşi Yaşam Fotoğraf Ödülleri Kaburga Gıdıklayan Finalistlerini Açıkladı

(©Jacek Stankiewicz / Komedi Vahşi Yaşam Fotoğraf Ödülleri 2023)

Hava gitarını sallayan bir kanguru, balo salonunda dans eden atlar, göbek kahkahası atan bir çift boz ayı ve puro içen bir tilki. Bunlar, bu yılki Komedi Vahşi Yaşam Fotoğrafçılığı Ödülleri’nde yer alan fevkalade komik fotoğraflardan sadece bazıları.

Dünyanın dört bir yanından yetenekli fotoğrafçılar tarafından çekilen ve finale kalan 41 fotoğraf, hayvanlar alemindeki günlük anlarda ortaya çıkan farklı güzellikleri ve büyük mizahı gözler önüne seriyor.

Anlaşmazlık. (©Jacek Stankiewicz / Komedi Vahşi Yaşam Fotoğraf Ödülleri 2023)

Sadece bir öpücük. (©Brigitte Alcalay Macron / Komedi Vahşi Yaşam Fotoğraf Ödülleri 2023)
Anı Yaşamak. (©Kawing Chiu / Komedi Vahşi Yaşam Fotoğraf Ödülleri 2023)
Sahte haberler. (©Matti Rauvala / Komedi Vahşi Yaşam Fotoğraf Ödülleri 2023)


Avustralyalı Jason Moore’un Perth yakınlarındaki kırsal alanda rock yıldızı pozu veren bir kanguruyu görüntülediği fotoğraf, doğru anda doğru yerde olmanın mükemmel bir örneği.

Basın açıklamasına göre Bay Moore, “Hava Gitarı Roo” adlı fantastik çekimi hakkında “Çekici sarı çiçeklerle dolu açık bir alanda beslenen bir batı gri kanguru sürüsünün yanından geçiyordum” dedi. “Fotoğraf makinem yanımdaydı, bu yüzden birkaç fotoğraf çekmek için durdum. Birden bir tanesinin esprili bir poz verdiğini fark ettim – bana hava gitarıyla tıngırdatma alıştırması yapıyormuş gibi geldi.”

Hava Gitarlı Roo. (©Jason Moore / Komedi Yaban Hayatı Fotoğrafçılığı Ödülleri 2023)

Bir başka komik görüntü de Kenyalı Benard Omwaka’dan geldi. Nakuru Gölü Ulusal Parkı’nda bir babun ailesini izlediği zamanı hatırlatan Omwaka, bir annenin bebeğini tımar etmek için çok uğraştığını, küçük babunun ise “yakalayabilirsen yakala beni” oyunu oynadığını söyledi. Bay Omwaka, yaramaz bebeğini kulağından tutan annenin fotoğrafını çekti, bebeğin yüzü arsızlığın bir resmiydi.


“Annelik görevi ile bebeğin maceracı ruhu arasındaki eğlenceli çekişme ile bu sevimli sahne, vahşi doğanın evcilleştirilmemiş neşesini yakalıyor” dedi.

Arsız Babun. (©Benard Omwaka / Komedi Vahşi Yaşam Fotoğraf Ödülleri 2023)

Aralarında Dakota Vaccaro’nun Virginia ormanlarının derinliklerinde çektiği puro içiyormuş gibi görünen yavru tilki fotoğrafının da bulunduğu finale kalan on fotoğraf, ABD’nin çeşitli yerlerinde çekildi. Odun parçalarıyla avcılık oyunu oynadıktan sonra yorgun düşen yavru tilki, “ağzında puroya benzeyen odunu tutarak” karnının üzerine uzanmıştı.

Bay Vaccaro, “O anda yavruyu çok kıskandım, çünkü kim bütün gün uzanıp keyif yapmak istemez ki?” dedi.

Purolu tilki. (©Dakota Vaccaro / Komedi Vahşi Yaşam Fotoğraf Ödülleri 2023)

Başka bir yerde, Alman Christian Hargasser, Masai Mara’da bir akşam gün batımı sırasında kendisini mükemmel bir yerde buldu. O ve grubu kamplarına geri dönerken genç bir aslan yaşlı bir ağaç gövdesine atladı ve uzun bir günün ardından bitkin düşmüş gibi görünerek atldığı yerde uyumaya başladı ve bu büyüleyici “Gevşeyin” karesinin ortaya çıkmasına neden oldu.

Gevşeyin. (©Christian Hargasser / Komedi Vahşi Yaşam Fotoğraf Ödülleri 2023)

Amerikalı Danny Sullivan, Wyoming’deki McCullagh Tepeleri’nde boğuşan iki vahşi mustang aygırının büyülü bir karesini yakaladı. Çalışmasının başlığı olan “Tango Yapmak”, şaha kalkan at çiftinin yarattığı etkiyi mükemmel bir şekilde özetliyor. Fotoğrafçı, “Tango yaparken hiçbir at zarar görmedi” dedi.

Tango Yapmak (©Danny Sullivan / Komedi Vahşi Yaşam Fotoğraf Ödülleri 2023)

“Arkadaş Ayıcıklar” Alaska’daki Katmai Ulusal Parkı’ndaki evlerinde birbirleriyle oynaşan bir çift oyuncu boz ayıyı gösteriyor, kocaman pençelerini selamlamak için kaldırmışlar.

Kanadalı yetenek Thomas Vijayan, yürek ısıtan fotoğrafı hakkında şunları söyledi: “Bu görüntü her iki ayının da ifadeleri ve uygun göz temasıyla, sevgi ve dostluğun mükemmel bir karesi. Bu muhteşem yaratıklar bize en güçlülerin bile oyunculuğu ve bağlantıyı kucaklayabileceğini hatırlatıyor.”

Arkadaş Ayıcıklar. (©Thomas Vijayan / Komedi Yaban Hayatı Fotoğrafçılığı Ödülleri 2023)

John Blumenkamp da çeşitli türlerin davranışları karşısında kendini eğlenirken buluyor. Blumenkamp, Grand Teton Ulusal Parkı’nda yüzünde bıkkın bir ifadeyle yere yığılmış bir büyük gri baykuşu gösteren “Pazartesi Sendromu” adlı fotoğrafından bahsederken şöyle diyor:

“Bu büyük gri baykuş öğleden sonranın çoğunu görkemli bir şekilde poz vererek ve aslında bilge görünerek geçirdi. Ancak zarif bir esneme hareketi yaptıktan sonra bir iki dakikalığına yere yığılıp ve ‘Pazartesi bitti mi?’ der gibi bakıyordu. Dışarıda çekim yaparken kendimi çoğu zaman çeşitli türlerin bazı davranışlarına gülümserken veya gülerken buluyorum ve bu yıllık etkinlik, doğanın bu eğlenceli unsurunu diğerlerine taşımanın harika bir yolu.”

Pazartesi Sendromu. (© John Blumenkamp / Komedi Vahşi Yaşam Fotoğraf Ödülleri 2023)

Finalistler binlerce başvuru arasından seçildi. Her yıl düzenlenen prestijli yarışmanın kazananları 23 Kasım’da açıklanacak ve en büyük ödül Kenya’nın Masai Mara bölgesinde bir haftalık safari olacak.


Ama her şey burada bitmiyor. Halk, Halkın Seçimi Ödülü’nde de en beğendikleri fotoğraf için oy vermeye davet ediliyor. Sponsorluğunu Affinity Photo’nun üstlendiği bu yarışmada halk sadece oy vermekle kalmayacak, aynı zamanda 500 pound (yaklaşık 600 $) nakit para ödülü de kazanacak. Ödül çekilişinin kazananı ödül gecesinden önce açıklanacaktır.

Hadi ne bekliyorsunuz?

Haber : Anna Mason, The Epoch Times
Çeviri : Tijen A.Ç., The Epoch Times, Türkiye

Aşağıda diğer finalistlerin bazılarına daha göz atın:

Hazır, başla. (©Brigitte Alcalay Macron / Komedi Vahşi Yaşam Fotoğrafçılığı Ödülleri 2023)
Beni çek Beni çek. (©Dikla Gabriely / Komedi Vahşi Yaşam Fotoğraf Ödülleri 2023)
Kartopu (©Jacques Poulard / Komedi Vahşi Yaşam Fotoğraf Ödülleri 2023)
Herkes uçabilir. (©Adrian Slazok / Komedi Vahşi Yaşam Fotoğraf Ödülleri 2023)
Kabare Ayısı. (©Khurram Khan / Komedi Vahşi Yaşam Fotoğraf Ödülleri 2023)
İşte bu bir selfie. (©Jaroslaw Kolacz / Komedi Vahşi Yaşam Fotoğraf Ödülleri 2023)
Diş ipi kullanan kunduz. (©Jorn Vangoidtsenhoven / Komedi Vahşi Yaşam Fotoğraf Ödülleri 2023)
Yağmurda şarkı söylemek. (©Kate Stevenson / Komedi Vahşi Yaşam Fotoğraf Ödülleri 2023)
Mona Lisa Gülüşü. (©Vince Maidens / Komedi Vahşi Yaşam Fotoğraf Ödülleri 2023)
Boing. (©Lara Mathews / Komedi Vahşi Yaşam Fotoğraf Ödülleri 2023)
Mutlu kaplumbağa. (©Tzahi Finkelstein / Komedi Vahşi Yaşam Fotoğraf Ödülleri 2023)
Aile albümü için. (©Zoe Ashdown / Komedi Vahşi Yaşam Fotoğraf Ödülleri 2023)
Çığlık. (©Sergey Savvi / Komedi Vahşi Yaşam Fotoğraf Ödülleri 2023)
Sağa git kardeşim (©Pratick Mondal / Komedi Vahşi Yaşam Fotoğraf Ödülleri 2023)Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.