Komşunuzun İzniyle Binanız Yıkılabilir

Depremde yıkılma riski yüksek binaların yıkımı mülkiyet sahiplerinin 3’te ikisinin izni alınarak gerçekleştirilecek.

Afet riski taşıyan alanların dönüştürülmesi için hazırlanan yasa taslağına  göre, dönüşüm çalışmaları ilk olarak Büyükşehirlerden başlanacak.  Öncelik olarak fay hattında bulunan depreme ve dayanıksız yerleşik bölgeleri ile kaçak yapılan ve mühendislik hizmeti alınmadan yapılan binalar öncelikle yıkılacak. Plan ve bütçe komisyonunda milletvekillerinin sorularını yanıtlayan  Çevre Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, hazırlanan yasa taslağının başbakanlığa sunulduğu bilgisini verdi..

 Bakan Bayraktar deprem yasasının çıkmasının ardından çalışma yapılacak bölge ve illerin bakanlar kurulunun belirleyeceğini, parsel ve binalarla ilgili uygulamanın da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yürüteceğini söyledi. Depremde yıkılma riski yüksek binaların yıkımı mülkiyet sahiplerinin 3’te ikisinin izni alınarak gerçekleştirilecek.

Bakan Bayraktar deprem yasasının çıkmasının ardından İstanbul’da çalışma başlatılacak ilçeleri de açıkladı. Avcılar, Bakırköy, Bahçelievler, Büyükçekmece ve Anadolu yakasındaki bazı ilçeler dönüşüm uygulamasının yapılacağı bölgeler arasında yer alacak.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.