Konak Belediyesi Minyatürk Ege Kuracak

 Konak Belediyesi’nin projelerini tamamladığı ve önümüzdeki günlerde çalışmaların başlayacağı Gültepe Rekreasyon Alanı’nda, bir de tarihi mirasımızın sergilendiği Minyatürk Ege kurulacak. Bir benzeri İstanbul’da bulunan Minyatürk Ege’de İzmir ve çevre il ve ilçelerde yer alan tarihi ve kültürel zenginlikler yanı sıra Anıtkabir’in de minyatürü sergilenecek.Orman Bölge Müdürlüğü’nden Konak Belediyesi’ne tahsisi yapılan ve 80 bin metrekarelik bir alana yayılan Gültepe Rekreasyon alanında çalışmalar başladı. Hazırlanan projede tarihi mirasların minyatürlerinin sergileneceği Minyatürk Ege’nin de bulunacağını belirten Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan, yerli ve yabancı turistlerin ziyaret edebileceği bir alanı daha İzmir’e kazandırdıklarını dile getirdi. 

Türkiye’nin çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yaptığını ve zengin bir tarihi miras devraldığımızı vurgulayan Başkan Tartan sözlerine şöyle devam etti: “Binlerce yıllık geçmişi olan Anadolu’dan 12 tarihi mirasın sergileneceği Minyatürk Ege, İzmir için önemli bir proje olacak. Minyatürk Ege’de, İzmir’de yer alan Saat Kulesi, Kordonboyu Evleri, Kızlarağası Hanı, Celcus Kütüphanesi, Artemis Tapınağı, Meryemana Evi, Zeus Tapınağı’nın yanı sıra çevre illerden de önemli mimari eserler sergilenecek. Anıtkabir, Çanakkale Şehitliği, Manisa Muradiye Camisi, Sardes Harabeleri ve Halikarnas Mozolesi de minyatür parkta yerlerini alacaklar. Minyatürler, gerçek boylarının 25’te biri büyüklüğünde olacak. Minyatürk Ege, İzmirlilerin yanı sıra çevre illerden gelen turistler ve yabancı turistler için önemli gezi alanı olacak. Turistler, Türkiye’nin tarihi zenginliklerini Minyatürk Ege’de görme fırsatı bulacaklar.” 

Gültepe Rekreasyon Alanı’nda çalışmaların başladığını müjdeleyen Başkan Tartan, İzmir’e önemli bir dinlence alanın kazandırılacağını ifade etti. Tartan, “Gültepe Rekreasyon Alanı, İzmir için gözde gezi alanı olacak. İçinde yüzlerce ağaç barındıran alan bu proje sayesinde koruma altına da alınmış olacak. 80 bin metrekare alan için hazırladığımız projede Minyatürk Ege, piknik alanı, basketbol, futbol sahası, yürüyüş yolları, tartan pist, çocuk oyun alanları ve spor aletleri yer alıyor. Kenti tepeden gören atıl durumdaki alan, berduş yatağı olmaktan kurtarılacak; tüm İzmirlilerin ailesiyle vakit geçireceği alan haline dönüştürülecek.” dedi. 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.