Köpek Yılında Dünyaya Gelen Ünlüler

Mutlu köpekler size Baharı getiriyor (Annie Wu/Epoch Times)

2018 Çin Yeni Yılı,  16 Şubat’a denk geliyor. Çin takvimine gore; 12 hayvan arasında 11. sırada yer alan köpek, Çin burcunun en samimi, vefalı ve sadık burcu olarak kabul edilir.

Tarih boyunca, Köpek yılında dünyaya gelen birçok ünlü kişiye rastlayabiliriz.

Kong Qiu (M.Ö. 551 – 479)

Kong Qiu; Konfüçyüs olarak biliniyordu. Çin tarihinin, İlkbahar ve Sonbahar döneminin (M.Ö. 770-476) Çinli öğretmeni, editörü, politikacısı ve filozofuydu. Konfüçyüs’un ilkelerinin; Çin gelenekleri ve inancıyla ortak özellikleri vardır. 5 temel erdem olan; ciddiyet, cömertlik, samimiyet, gayret ve şefkat, geleneksel Çin kültürünün önemli bir parçası haline gelmiştir. O,  “Kendinize yapılmasını istemediğiniz şeyleri, başkalarına yapmayın.” ilkesini Altın Kural olarak benimsemiştir.

Keşiş Tang (MS 602 – 664)

Keşiş Tang olarak bilinen Xuan Zhuang, bir Çinli Budist keşiş, akademisyen, gezgin ve çevirmendi. Tang Hanedanlğının erken dönemlerinde, Budist yazıları alıp Çin’e ulaştırmak için Hindistan’a gitti. Klasik Çin yazıtlarında kaydedilmiş olan ve ünlü  “Batı’ya Yolculuk”  romanının ilham kaynağı olan yolculuğu, on yedi yıl sürdü ve bu yolculuğunda birçok zorluğu aştı.

Issac Newton (1643 – 1727)

Isaac Newton, hareket yasaları da dahil olmak üzere modern fizik ilkelerini geliştiren İngiliz fizikçi ve matematikçiyidi. O, tüm zamanların en etkili bilim insanlarından  ve 17. yüzyıl Bilimsel Devriminin büyük zihinleriden biri olarak tanınmaktadır. Onun hareket ve evrensel yerçekimi yasaları, sonraki üç yüzyılda yaşayan bilim insanlarının bakış açısına öncülük etti.

Benjamin Franklin (1706 – 1790)

Benjamin Franklin, Amerikalı verimli bir mucit ve bilim insanıydı. Önde gelen bir yazar, yayımcı, siyaset teorisyeni, siyasetçi, farmason, posta bakanı, bilim insanı, mucit, mizahçı, sivil aktivist, devlet adamı ve diplomat olarak, “Birleşik Devletlerin Kurucu Babaları”ndan biri olarak adlandırılıyordu.

Winston Leonard Spencer-Churchill (1874 – 1965)

Churchill bir İngiliz devlet adamı, ordu subayı ve yazardı. 1940-1945 yılları arasında Birleşik Krallık Başbakanı olarak görev yapıyordu. 1951-1955 yılları arasında İngiltere’yi; II. Dünya Savaşı’nda bir zafer müttefiki haline getirdi. 1953’te “Yüce insan değerlerini savunmada dahice hitabeleri” ile Nobel Edebiyat Ödülü aldı.

Elvis Aaron Presley (8 Ocak 1935 – 16 Ağustos 1977)

Presley; Amerikalı şarkıcı, müzisyen ve aktördü. 20. yüzyılın en önemli kültürel ikonlarından biri olarak görülen sanatçı, genellikle “Rock ve Roll’un Kralı” olarak anılır. Yeteneğini milyonlarca insane kendisini sevdirdi. Yirminci yüzyılın popüler kültürünün en önemli figürlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Elvis, 16 Ağustos 1977’de öldü.

Steven Allan Spielberg (1946 -)

Spielberg Hollywood’un film tarihinin en tanınmış yönetmeni, yapımcısı ve senaryo yazarıdır. Yeni Hollywood döneminin kurucu öncülerinden ve film endüstrisindeki en popüler yönetmen ve yapımcılarından biri olarak gösterilir. Yedi Akademi Ödülüne aday gösterilerek üç Akademi Ödülü kazandı ve yönettiği on film, En İyi Görüntü Oscarı’nı kazandı.

Donald John Trump (1946 -)

New York’un Queens bölgesinde doğup büyümüş olan Donald John Trump, 20 Ocak 2017’den bu yana Amerika Birleşik Devletleri’nin 45. ve şu andaki başkanlığını yürütüyor. Politikaya başlamadan önce, başarılı bir işadamı ve televizyon karakteriydi. Trump, 2016 cumhurbaşkanlığı yarışına Cumhuriyetçi olarak girdi ve ön seçimlerde on altı rakibini mağlup etti.

Michael Joseph Jackson (1958 -2009)

Michael Jackson; Amerikalı bir şarkıcı, söz yazarı ve dansçıydı. “Pop’un Kralı” olarak tanınan, dünyanın en popüler şarkıcılarından biriydi. Kariyeri boyunca, Dünya Müzik Ödülleri’nin Bin yılın En Çok Satan Pop Erkek Sanatçısı, Guinness Dünya Rekorları ve Grammy Efsane Ödülü vb. dahil çok sayıda onur ve ödül aldı.

Köpek burcu insanları için uygun meslekler arasında; politikacı, filozof, bilim adamı, doktor, öğretmen, hakim, yazar, aktör, danışman, rahip, psikolog bulunmaktadır.

 

Haberi yazan: Duoyu Zhong, Epoch Times

Çeviren: Demet G., Epoch Times Türkiye

 

Yazının birinci bölümü: 2018 Çin Yeni Yılı: Köpek Yılı

Yazının ikinci bölümü: Çinliler Köpek Burcu Hakkında Ne Derler?

Yazının üçüncü bölümü: Köpek Yılında Dünyaya Gelen Ünlüler

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.