Köprüde 140 Bin Kişi Koştu

‘İstanbul Senin Durma Koş’ sloganıyla düzenlenen Vodafone 41. İstanbul Maratonu 106 ülkeden toplam 140 bin kişi iki kıta arasında koştu.

15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde, ‘İstanbul Senin Durma Koş’ sloganıyla maraton yarışı düzenlendi.

Dünyada iki kıta arasında koşulan tek maraton olan organizasyonu, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ve Vodafone Türkiye CEO’su Colman Deegan ile birlikte verdi.

Maraton 8:45’te tekerlekli sandalye yarışı ile başladı. 15 dakikalık maratonun ardından 09:00’da 42 kilometrelik yarışın startı verildi. 09:15’te ise 33 bin atletin yer aldığı 15 kilometrelik koşu başladı. Organizasyonda son olarak yaklaşık 100 bin kişinin yer aldığı halk koşusu yapıldı.

7 bin polis koşu alanında güvenlik önlemi aldı. Ayrıca İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan ve 1200 polis, ‘Polis Zinde Vatandaş Güvende’ sloganıyla maratona katıldı. Halk koşusuna kırmızı ve mavi kıyafetleriyle katılan polisler “Bizim önceliğimiz sizin güvenliğiniz.” şeklinde Türkçe ve İngilizce pankartlar taşıdı.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Bu güzel maratonun dünyanın en iyi 3 maratonundan biri olmaya doğru koşmasını umut ediyorum” diye konuştu. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya da “Kardeşliğe, dostluğu, güzel olan her şeye, bize ait olan her şeye sahip çıkma sebebiyle koşuyoruz. Bir temamız var, gözümüzün aydınlığı, geleceğimiz olan çocuklarımız için koşuyoruz” dedi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.