“Kötülüğün Döngüsü” Süreyya Opera Sahnesi’nde

Zaman: 19.yüzyılın ortaları.

 Yer : Bly´de bir İngiliz malikanesi.

 PROLOG:

Anlatıcı, bir zamanlar tanımış olduğu ve Bly´ deki evde iki çocuğa bakıcılık yapmış olan genç bir mürebbiyeden (The Governess) bahseder. Çocukların amcası ve aynı zamanda onlardan sorumlu olan kişi işleri çok yoğun olduğu için çocuklarla ilgilenememektedir. Bu sebeple mürebbiyeyi işe alır ve ona üç şart koşar: Hiçbir şekilde çocuklarla ilgili kendisine mektup yazılmayacak, Bly Evi´nin geçmişi sorgulanmayacak, çocuklar hiçbir şekilde terk edilmeyecek.

I.PERDE

Mürebbiye, yeni işi ile ilgili oldukça heyecanlıdır. Bly Evi’ne geldiğinde kendisini kahya kadın Mrs.Grose ve çocuklar karşılar. Mürebbiye, çocuklardan ve Bly evinin ihtişamından çok etkilenir. Miles’ın okulundan gönderilen mektupta Miles’ın diğer çocuklar için bir tehdit oluşturduğu gerekçesiyle okuldan ihraç edildiği yazmaktadır. Mürebbiye, Miles’ın kötü bir çocuk olduğuna inanmamaktadır ve Mrs.Grose’la da konuştuktan sonra bu mektubu ciddiye almaz. Mürebbiye, evdeki pozisyonundan ve eğitmenliğini yaptığı çocuklardan son derece mutludur. Ancak kapının dışından gelen ayak sesleri ve geceleyin duyduğu haykırışlar onu tedirgin eder. Ansızın, solgun yüzlü bir adam görür. Mürebbiye tam olarak ne gördüğüne emin değildir, ancak gene de konudan Mrs.Grose’a bahsetmeye karar verir. Kahya kadın kendisine Bly Evi’nin eski uşağı Peter Quint’i anlatır ve Quint’in sadece eski mürebbiye Miss Jessel ile değil, aynı zamanda Miles ile de gereğinden fazla zaman geçirdiğini belirtir. Ayrıca Miss Jessel’ın ve Quint’in esrarengiz ölümünden de bahseder.Bunları duyan mürebbiye kendisini çocukları korumaya adar. Ertesi gün, mürebbiye Flora ile birlikte göl kıyısında oturmaktadır. Flora kıyıda oyuncaklarıyla oynarken, mürebbiye birden gölün karşı kıyısından Flora’ya bakan tuhaf bir kadın görür. Ürperen mürebbiye bu kadının bir hayalet olduğunu fark eder. Bu hayalet Miss Jessel’in hayaletidir. Mürebbiye hemen Flora’yı alır ve eve götürür. O gece Miss Jessel ve Peter Quint, Miles ve Flora’ya seslenir ve çocuklar dışarı çıkarlar. Mürebbiye ve Mrs.Grose oraya geldiklerinde çocukları büyülenmiş bir halde bulurlar. Hemen çocukları alıp eve dönerler. Miles’ın tuhaf davranışları dikkatlerini çeker.

II.PERDE

Mürebbiye evdeki kötü ruhları hissetmektedir ve bundan dolayı çok endişelidir. Ertesi sabah hep beraber kiliseye giderler. Burada mürebbiye Mrs.Grose’a, Miles’in ve Flora’nın tuhaf davranışlarından bahseder. Ayrıca evden ayrılmayı düşünmektedir. Kiliseden döndüklerinde, mürebbiye Miss Jessel’in hayaletini masada otururken görür. Bunun üzerine evden gitmek yerine, çocukların amcasına olup biteni anlatan bir mektup yazmaya karar verir. Daha sonra, Quint, Miles’tan o mektubu çalmasını ister. Çocuk Quint’in dediğini yapar. Ertesi sabah Miles, mürebbiye ve Mrs.Grose’a piyano çalarken, Flora kaçar ve göle gider. Mürebbiye ve Mrs.Grose, kızı göl kenarında bulduklarında Mürebbiye hemen kızın yanında Miss Jessel’in hayaletini görür ve Flora’yı kendisinin de o hayaleti gördüğünü itiraf etmesi için zorlar. Bunun üzerine Flora, mürebbiyeden nefret etmeye başlar. Mrs.Grose da Flora’nın hiçbir şey görmediğini onaylar. Mrs.Grose, Flora’yı mürebbiyeden uzak tutmaya karar verir ve çocukların amcasına mektubun gönderilmediğini mürebbiyeye söyler. Mürebbiye, Miles’ın mektubu çaldığını ona itiraf ettirmeye çalışır. Quint’in orada olduğunu hissedince, Miles’a baskı yaparak çocuktan gördüğü kişinin adını söylemesini ister. Sonunda Miles, ‘Peter Quint, seni şeytan!’ diye çığlık atar ve mürebbiyenin kucağında can verir.

B.Britten, opera 2 perde
Sahneye Koyan     Aytaç MANİZADE
Dekor                    Efter TUNÇ
Kostüm                  Ayşegül ALEV
Işık                        Cem YILMAZER
21 Nisan 2011 Perşembe Saat : 20.00

Yoruma kapalı.