Kül bulutu nedeniyle Romanya hava sahası kapandı

BÜKREŞİzlanda’daki Eyfyallayöküll buzulundaki yanardağın püskürttüğü kül bulutlarının etkisi altına giren Romanya, bu akşam 18.00’dan itibaren hava sahasını tamamen kapattı. Ülke genelindeki tüm havaalanlarından iç ve dış hat tüm uçuşlar durduruldu. Hükümet yetkilileri, yarın akşam saat 21.00’da yapılacak ölçümlerden sonra uçuşların başlayabileceğini duyurdu.

Gün boyu yapılan medya anonsları ve cuma gününden başlayan iptaller nedeniyle havaalanlarında yoğunluk yaşanmadı. Yaklaşık 130 uçuşun iptal edildiği Bükreş Henri Coanda havaalanında, gelişmeden habersiz bir miktar yolcu beklemeye devam etti. Bazı yolcular ise tekrar şehir merkezine dönerek otellere yerleşti. Havaalanındaki yolcular sık sık yapılan anonslarla şehir merkezine yönlendirildi. İptal edilen uçuşlar nedeniyle demir yolları yetkilileri iç hatlarda çalışan tren seferlerine takviye yaptı.

İSTANBUL YOLCULARINA ZORUNLU İZİN

İptal edilen seferler arasında Tarom ve THY’nin İstanbul uçakları da vardı. Durumdan habersiz havaalanına gelen Türk yolcular, uçağın iptal edildiği süprizi ile karşılaşınca şaşkınlık yaşadı. THY ve Tarom bürolarından dönüş günüyle ilgili bilgi alan yolcular, Bükreş’teki tanıdıklarının yanına yerleşmek üzere havaalanından ayrıldı. İptal nedeniyle Bükreş iznini uzatan bazı Türk yolcular ise karşılaştıkları sürpriz nedeniyle endişeliydi. Pazartesi sınavı olduğunu söyleyen bir öğrenci, Türkiye’ye otobüsle dönmeyi deneyeceğini söyledi

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.