Kül bulutu, Uluslararası Londra Kitap Fuarı’nı da vurdu

LONDRAİzlanda’daki yanardağın patlaması sonucu iptal edilen uçak seferleri, Pazartesi günü başlayan Uluslararası Londra Kitap Fuarı’nı da etkiledi. Her yıl kitapseverlerin büyük ilgi gösterdiği 3 günlük fuarda stant açan yayınevleri, düşük katılım nedeniyle hayal kırıklığına uğradı.

Fuar organizatörü Reed Exhibition, Perşembe gününden itibaren Londra’ya hava ulaşımının durmasına rağmen, etkinliğin iptal edilmesinin söz konusu olmadığını açıklamıştı. Londra’ya uçuşlar dünden itibaren başlasa da fuarda birçok standın boş kaldığı görüldü. Aralarında Acar, Irmak ve Anatolian’ın da bulunduğu 5 Türk yayınevinin de stantları da boş kaldı.

Uluslararası yayıncılık dünyasının kalbinin attığı sayılı etkinliklerden olan fuara her yıl yüzün üzerinde ülkeden yaklaşık olarak 20 binin üzerinde yayıncı, kitabevi, yayın ajansı ve kütüphane katılıyor. Geçmiş yıllarda Londra’daki kitap fuarına büyük iddialarla katılan Türkiye, fuarda Kültür Turizm Bakanlığı aracılığıyla 2006 yılında “Türkiye Ulusal Standı” açmıştı.

Uçak seferlerinin yapılamaması nedeniyle birçok sergi sahibi kişinin Londra’ya gelemediğini anlatan İngiliz yazar ve çevirimci Katrine Johnson, “Onların burada olamamaları çok üzücü. Onlarla tanışmak için bu kitap fuarı çok güzel bir fırsat olacaktı. Ama yoklar.” dedi. Cihan’a konuşan Johnson, Londra Kitap Fuarı’nı organize eden Reed Exhibiton kurumunun uçuş iptallerinin kendilerini etkilemediği yönündeki açıklamalarına katılmadı. Johson, “Biz küçük yayıncılarız. Bizim tanıdığımız, arkadaşlarımız, dostlarımız bizi ziyarete gelirdi. Ama gelemiyorlar. Büyük yayıncılar ise zaten işlerini internet üzerinden halledebiliyorlar.” dedi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.