Kürtaj Tartışmasına Bakanlar da Katıldı

Başbakan Erdoğan’ın başlattığı kürtaj ve sezaryen tartışmasına Bakanlar da katıldı

Sağlık Bakanı Recep Akdağ konuyla ilgili şöyle konuştu:

“Kişisel yaklaşımım, tıbbi gereklilik olmadıkça kürtaj yapılmamasıdır. Haziran ayı içerisinde bu çalışmaları Bakanlar Kurulu’na yetiştirmeyi planlıyoruz”

Akdağ ayrıca, sezaryenle ilgili şimdiye kadar birçok yaptırım uyguladıklarını belirterek, “Bir takım başka yaptırımlar ya da tedbirler alabiliriz. Örneğin tıbbi gereklilikler dışında kadının mutlaka normal doğuma öncelikle iknasını isteyebiliriz. Bunun üzerinde çalışıyoruz” dedi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Şahin,

“Bilim bize şunu söylüyor: Sezaryen cerrahi müdahaledir ve yüzde 15-20’yi geçmemelidir. Dünya Sağlık Örgütü ortalaması da bunu söylüyor. Avrupa Birliği standardı da böyledir.  Onlar diyor ki sezaryen cerrahi müdahaledir. Avrupa Birliği’nin sezaryen ortalaması yüzde 20’dir. Bizde sanki normal doğumun alternatifiymiş gibi sunuluyor. Özellikle özel hastanelerde sezaryenle doğum oranı çok ciddi manada yükseliyor. Şimdi sezaryenle ilgili Avrupa Birliği standartlarını yakalamak kadar doğru bir şey olabilir mi? Sezaryenle doğum oranını aşağıya çekmek için ne gerekiyorsa o yapılacak. Aileler ve kadınlar bilinçlendirilecek. Normal doğumun ağrısı olabilir ama sezaryenin ne kadar zor ve sıkıntılı olduğu anlatılacak.”

Kürtaj aile planlaması değildir”
“Dünya nereye gidiyorsa, bilim ve akıl ne ediyorsa onun arkasında olmamız lazım. Sağlık Bakanlığı bünyesinde çalışma yapılacak. Ben bu duruşumu Bakanlar Kurulu’nda da aynen ifade edeceğim. Ortak akıl neyi gerektiriyorsa, istişare ve toplumun talepleri beklentileri ne gerektiriyorsa, onu yapacağız. Herkes rahat olsun.”

Adalet Bakanı Sadullah Ergin ise, Sağlık Bakanlığı’nın bir çalışma içinde olduğunu belirterek, “Onu bir görelim” dedi.

Tartışmaya muhalefet kanadından katılan MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri, “Sayın Başbakan sezaryen oldu mu da sezaryenin ne olduğu konusunda ahkam kesiyor” dedi.

Teke Tek programında konuyu gündeme getiren gazeteci Fatih Altaylı ise duruma başka bir açıdan bakarak, “Kürtaj cinayet ise, mastürbasyon bir soykırım olmalı” diyerek tartışmaya damgasını vurdu.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.